Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Apricot Silk´ (Rosa ´Apricot Silk´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.2 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Anglická šlechtitel C. Gregory působil v anglickém Chilwellu b hrabství Nottingham, kde založil firmu, která je mezi růžaři pokládány za jednu z nejlepších. V roce 1965 uvedl na trh velkokvětou růži, jejíž květy byly jakoby z hedvábí meruňkové barvy, asi proto ji nazval ´Apricot Silk´. Její původ nejspíš neznal ani její tvůrce, protože šlo o výsev semen z kultivaru <´Souvenir de Jacques Verschuren´ pocházející z volného sprášení. Květy mateřské růže jsou krásné, meruňkově lososové barvy, také řada dalších předků měla květy oranžové nebo oranžově žluté.
Srovnávacím kultivarem je ´Gilbert Bécaud´, který je nově evidovaný jako MEI Iridorio. Vyšlechtila ho francouzská firma Meilland et Cie. Je to růže s vynikajícími předky. Na jedné straně to byl sice nepojmenovaný semenáč, ale pocházející z rodičovského páru ´Gloria Dei´x ´Mrs. John Laing´, a na druhé straně kultivar ´Bettina´.
´Apricot Silk´ je velkokvětá růže z třídy čajohybridů. Má meruňkové květy rozevírající se z dlouhých, zašpičatělých poupat. Korunní lístky mají na spodní straně červenavý nádech. Jsou středně plné, jemně voní a řezané květy vydrží dlouho ve váze. Je to vzrůstný, vzpřímeně a zdravě rostoucí keř, vysoký někdy jen 120cm. Listy má leskle tmavozelené. Při rašení s bronzovým nádechem. V některých místech může trpět padlím.
´Gilbert Bécaud´ je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Základní barvou je oranžová, žlutě tónovaná. Květy jsou velké, klasického tvaru, dostatečně plné, slabě vonné. Listy zejména při rašení, mají bronzový nádech, ale většinou jsou matné. Vzrůst je vzpřímený, asi 80cm vysoký.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Apricot Silk´ byl vyšlechtěn v Anglii.

Pěstování:
Růže nakupujeme v růžových školkách, nikdy ne v supermarketech nebo u překupníků, kde nemají listy a nejsou prostokořenné, nemůžeme tedy zjistit jejich zdravotní stav. Zasadíme je v den nákupu do jámy hluboké alespoň 40cm a prokypřené do 60cm. Před výsadbou namočíme rostlinu do jílového roztoku nebo do vody a to alespoň na hodinu.
Vyžadují hlinitou nebo hlinitopísčitou, humózní půdu, slunné a teplé stanoviště, chráněné před větrem.

Množení:
Množení růží raději přenecháme odborníkům, ale některé zvládne množit i laik. Nejjednodušší je množení řízkováním, obtížnější je očkování na vhodnou podnož. Kterou je většinou bezostný podnožový šípek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.