Vyhledávání
      

Růže bílá (Rosa x alba)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, lehké půdy, těžké půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže bílá (Rosa x alba) je jednou z nejstarších historických růží. Patří mezi staré kulturní růže. Názorů na její vznik je několik. Nejpravděpodobnější je ten, podle kterého některá z planých šípkových růží ze sekce Caninae, zřejmě s chlupatými listy, byla opylena pylem z některé damašské růže. Po prvním rodiči by růže bílá zdědila vzrůst a snad i barvu květů, po druhém plnokvětost. Možná by stačila jen prostá Rosa gallica, jak tvrdil český rhodolog Ivan Klášterský. K nějaké podobné mesalianci mohlo dojít spontánně někde na svazích Kavkazu nebo na Krymu, protože tam docházelo ke kontaktu obou rodičů. Je jisté, že plnokvětou růži bílou znali už staří Řekové a Římané a s největší pravděpodobností ji s sebou přivezli až do jižní a západní Evropy. Za časů C. Linného se svým nynějším jménem nejmenovala. Tato růže je rozšířená na středoevropských hřbitovech a božích mukách. Je to také ona známá růže ve známé anglické válce růží, nazývá se „White Rose of York“.
Za jednu z nejstarších růží je považována poloplná Rosa x alba ´Semiplena´. zatím se neví, zda je odvozenější od zcela plnokvětého tvaru nebo zda je tomu naopak.
Existuje také stará „růžovokvětá“ růže bílá, známá jako ´Great Maiden´s Blush´. je známá již od 15. století.
Růže bílá je vzpřímeně rostoucí keř vzhledu keře šípkové růže, někdy až 2m vysoký. Větve mají hákovité ostny jako šípkové růže, pod květy však převládají štětinovité osténce. Listy jsou nejčastěji sedmičetné, na rubu chlupaté. Bílé květy jsou plné, jen zřídka poloplné nebo jednoduché, až 8cm široké, ploše rozevřené, vonné, stopky mají červenavě stopkatě žláznaté. Šípky jsou tmavočervené, hladké. Rosa x alba ´Semiplena´ se liší jen velkými poloplnými květy.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.