Vyhledávání
      

Růže bahenní (Rosa palustris)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 2.5 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
dlanitě složené, zubaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tato růže patří do sekce Carolinae a je severoamerickou raritou. Někdy je považována za severoamerickou obdobu růží ze sekce Caninae, ale jen proto, že se jejich kališní lístky po odkvětu sklánějí podél šípků dolů a poté opadávají. V něčem je také podobná růžím ze sekce Cinnamomeae, mají celistvé kališní lístky, bez přívěsků, mívají často párové podpalistové ostny, jejich kmínky a výmladky bývají na bázi štětinatě osténkaté. Kromě postavení kališních cípů po odkvětu (u sekce Cinnamomeae jsou vzpřímené) se navíc liší umístěním nažek v šípku, nažky vyrůstají jen na dně šípků, zatímco v sekci Cinnamomeae vyrůstají i na stěnách šípku.
Růže karolínská nebo také růže luční je růži bahenní blízce příbuzná a někdy s ní bývá zaměňována. Roste v nížinách, na otevřených loukách (prériích) a pobřežních dunách. Pěstuje se od roku 1826 a v Severní Americe se často využívá do živých plotů a lemových záhonů. V Evropě je často zaměňována s růží virginskou.
Růže karolínská (Rosa carolina) je nízký prutnatý keř s kmínky vysokými 1m, jen občas nižšími. Rychle a bohatě odnožuje, takže brzy vytváří nepropustné houštiny. Má štíhlé přímé ostny, mladé výhony jsou obvykle ještě štětinatě osténkaté, horní části prýtů a květonosné větévky bývají bez ostnů. Lístků v listech je nejčastěji pět, zřídka sedm, jsou 1 -3cm dlouhé, oválné, zubaté. Květy jsou nejčastěji jednotlivé. Stopky květní a šípky jsou stopkatě žláznaté. Kališní lístky někdy mají zlistnatělý terminální přívěsek.
Růže bahenní (Rosa palustris) je vzpřímený prutnatý keř, vysoký až 2,5m. Rozrůstá se širokých polykormonů. Kmínky a větve má skořicově hnědočervené, ostny světlé, hákovité, se sbíhavou bází, většinou párové, podpalistové. Listy jsou složeny z 5 -9 široce eliptických lístků, při bázi klínkovitých zašpičatělých, jemně a ostře zubatých, kožovitých, na líci tmavozelených a lysých, na rubu světlejších a chlupatých. Květy mají nejčastěji barvu růžovou, jsou až 5cm široké, v chocholících. Kvetou od června do srpna. Šípky jsou kulovité, velikosti hrášku, na stopkách žláznaté. Růže bahenní se pěstuje od roku 1726, ale vědecky byla popsána až po roce 1750.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Carolinae

Původ:
Růže bahenní pochází ze Severní Ameriky. Roste spíše ve východních oblastech, od kanadské provincie Québec a amerických států Wisconsin a Minnesota na severu po Floridu na jihu a Arkansas na západě. Jako jediná růže roste na vysloveně vlhkých místech, na bažinách, ve zrašelinělých půdách a v pobřežních zónách jezer.
Růže karolínská je také původem z východních oblastí Severní Ameriky. Roste od kanadské provincie Nové Skotsko na severu po Floridu na jihu a Texas na západě.

Pěstování:
Růže bahenní vyžaduje stále vlhké slunné stanoviště a propustnou půdu, růže karolínská výživnou, hlinitopísčitou, propustnou půdu a slunné stanoviště.

Množení:
Nejjednodušším množením je řízkování, složitějším očkování na vhodnou podnož.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.