Vyhledávání
      

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá, fialová
Barva olistění: 
zelená, šedozelená, plstnaté
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
celokrajné, čárkovité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rozmarýn lékařský je stálezený keř s prutovitými větvemi, vysoký 1 -2m. Mladé osy jsou čtyřhranné, světle zelené. Vstřícné listy jsou čárkovité, kožovité, celokrajné, s podvinutým okrajem. Na líci jsou tmavozelené, na rubu bělavě šedoplstnaté. Bývají až 35mm dlouhé a 3mm široké. Z úžlabí vyrůstají fialové, dvoupyské květy květy složené do stopkatých, listnatých vidlanů. Koruna je tlamatá, fialová nebo bledě modrou. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina voní kafrovitě. Kvete od června do srpna.

Výskyt:
Rozmarýn roste divoce ve Středozemí, u nás se často pěstuje v zahradách nebo i v květináčích.

Použitelná část:
Z rostliny se používá list.

Sběr:
Listy se sbírají v době květu od června do srpna. Suší se na stinných místech. Teplota při sušení nemá překročit 45°C. Droga má kafrovitě kořenitý zápach a hořce aromatickou chuť.

Použití:
Droga obsahuje hlavně silici, třísloviny, hydroxitripertenové sloučeniny a fytoncidní látky. Jakost silice závisí na roční době a složení kolísá podle původu a sběru. Jarní silice ukazují proti podzimním opačnou otáčivost, toto není pro terapeutický efekt bezvýznamné.
Používá se vnitřně v malých dávkách, povzbuzuje vylučování žaludečních a střevních šťáv, působí cholereticky a diureticky. Ve velkých dávkách vyvolává stav opojení a křeče. Mohou nastat i záněty sliznice střevní a ledvin. Na kůži působí dráždivě a má mírný dezinfekční účinek.
Droga se užívá vnitřně v nálevu jako spazmolytikum a choleretikum při křečích hladkého svalstva a k zvýšenému vylučování žluči při chorobách žlučníku. Je to nebezpečná droga a o jejím užití rozhoduje vždy jen lékař. Jen zřídka se používá jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu.
Zevně se droga užívá jako derivans a dezinficiens, slouží k prokrvení kůže v koupelích při infikovaných a špatně se hojících ranách. Častěji než droga se užívá silice, zejména při revmatismu. Rozmarýn se nesmí užívat v době těhotenství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.