Vyhledávání
      

Řešetlák skalní (Rhamnus saxatilis)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Náročnost: 
sucho, teplomilná, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Řešetlák skalní je poléhavý nebo vystoupavý, až 1,5m vysoký keř s mnoha strnule odstávajícími, většinou trnitými větvemi. Letorosty jsou lehce chloupkaté, s červenohnědou, později stříbřitě šedou nebo olivově hnědou, popraskanou a lehce se odlupující kůrou. Listy jsou malé, 1 -3cm dlouhé a 0,5 -1,5cm široké, podlouhle elipčité až podlouhle vejčité, vpředu přišpičatělé, na bázi lehce klínovité, se 2 -4 obloukovitě ohnutými páry postranních žilek, na líci světle zelené, řapík je 4 -10mm dlouhý, stejně dlouhý jako předčasně opadávající palisty. Květy vykvétají v chudých úžlabních svazečcích, jsou čtyřčetné, nenápadné, žlutozelené. Plod je kulovitý, 5 -7mm v průměru, na vývýšeném plodovém lůžku, leskle černý. Semeno je hnědé, kolem dokola s rozevřenou a ztlustlou brázdou. Keř kvete v dubnu a květnu, v horách ještě v červnu.
Řešetlák skalní je podobně jako jeho nejbližší příbuzný řešetlák počistivý se svém vzrůstu i tvaru listů velmi proměnlivý.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Řešetlák skalní roste v listnatých lesích a borech, v houštinách, na mýtinách, suchých skalnatých svazích, od nížiny až do výšek kolem 1300m, od severního Španělska přes jižní Francii, střední a severní Itálii až do Dolního Rakouska a od Štýrska přes Balkánský poloostrov po Rumunsko a Bulharsko, severní hranice leží v jižním Německu.

Použití:
Z nezralých plodů, které se označují jako jako „žluté bobule“ nebo „avignonská zrna“ se získává citronově žlutý prášek, používaný zejména k barvení vlny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.