Vyhledávání
      

Řešetlák nízký (Rhamnus pumilus)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zubaté, vejčité, kopinaté, čárkovité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, poloopadavé
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Řešetlák nízký je poléhavý, 5 -20cm vysoký, silně větvený zakrslý keř se stěstnaným kmenem a napříč vrásčitou, temně šedou kůrou. Větve jsou sukovité, nestejně zprohýbané, křehké, k původnímu povrchu těsně přitisklé, větévky jsou bez trnů, střídavé, v mládí jemně huňatě chloupkaté. Listy jsou nahloučené na koncích větviček, 1,5 -3cm dlouhé, krátce řapíkaté, vějčitě kopinaté až úzce opakvejčité, se 4 -9, většinou ale 7 -8 páry postranních žilek, které probíhají zpočátku rovně a teprve u okraje čepele se slabě ohýbají. Okraj listu je jemně a ostře zoubkatý. Palisty jsou čárkovité a delší než řapík. Květy jsou drobné, nenápadné, čtyřčetné, na 4 -7mm dlouhých stopkách, oboupohlavné, někdy ale také jednopohlavné, nazelenalé. Kališní lístky jsou trojúhlé, dlouhé asi jako kališní trubka. Korunní plátky jsou úzké a nenápadné, u samičích květů často chybí. Plod je kulovitý, modročerný s masitou dužinou, s třema semeny. Keř kvete od poloviny května do konce července, ve vyších polohách i později.
Řešetlák nízký je typickým obyvatelem skalních škvír, jeho větévky se rozšiřují jako mříž na všechny strany. Roste velmi pomalu, za rok asi 0,15mm. Peckovičky jsou stejně jako kůra slabě jedovaté.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Řešetlák nízký roste na skalních stěnách, mezi skalními bloky a na suťovitých polích. Od pahorkatiny vystupuje v Alpách až do 2600m n.m., většinou na vápně. Vyskytuje se od Pyrenejí na východě přes alpský hřeben po Korutany. V Itálii až ve středních Apeninách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.