Zpět na seznam

Řešetlák nízký

Rhamnus pumilus

Foto: Řešetlák nízký
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 5 cm do 20 cm
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vejčité, kopinaté, čárkovité, řapíkaté
Typy listů listnaté, poloopadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Řešetlák nízký je poléhavý, 5 -20cm vysoký, silně větvený zakrslý keř se stěstnaným kmenem a napříč vrásčitou, temně šedou kůrou. Větve jsou sukovité, nestejně zprohýbané, křehké, k původnímu povrchu těsně přitisklé, větévky jsou bez trnů, střídavé, v mládí jemně huňatě chloupkaté. Listy jsou nahloučené na koncích větviček, 1,5 -3cm dlouhé, krátce řapíkaté, vějčitě kopinaté až úzce opakvejčité, se 4 -9, většinou ale 7 -8 páry postranních žilek, které probíhají zpočátku rovně a teprve u okraje čepele se slabě ohýbají. Okraj listu je jemně a ostře zoubkatý. Palisty jsou čárkovité a delší než řapík. Květy jsou drobné, nenápadné, čtyřčetné, na 4 -7mm dlouhých stopkách, oboupohlavné, někdy ale také jednopohlavné, nazelenalé. Kališní lístky jsou trojúhlé, dlouhé asi jako kališní trubka. Korunní plátky jsou úzké a nenápadné, u samičích květů často chybí. Plod je kulovitý, modročerný s masitou dužinou, s třema semeny. Keř kvete od poloviny května do konce července, ve vyších polohách i později.
Řešetlák nízký je typickým obyvatelem skalních škvír, jeho větévky se rozšiřují jako mříž na všechny strany. Roste velmi pomalu, za rok asi 0,15mm. Peckovičky jsou stejně jako kůra slabě jedovaté.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Řešetlák nízký roste na skalních stěnách, mezi skalními bloky a na suťovitých polích. Od pahorkatiny vystupuje v Alpách až do 2600m n.m., většinou na vápně. Vyskytuje se od Pyrenejí na východě přes alpský hřeben po Korutany. V Itálii až ve středních Apeninách.
Nové fotografie rostlin