Vyhledávání
      

Řečík lentišek (Pistacia lenticus)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 3.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
červená, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, celokrajné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Řečík lentišek je stálezelený, hustě větvený, 1 -3m vysoký keř nebo strom s hnědou, šupinovitou kůrou. Větve jsou vzpřímené až rozložité, s červenohnědou kůrou. Listy jsou střídavé, s 1 -3cm dlouhými řapíky, 8 -12četné, sudozpeřené. Jednotlivé lístečky jsou 10 -30mm dlouhé a 5 -15mm široké, kopinaté až úzce opakvejčité, na horním konci špičaté až tupé, krátce trnitě špičaté, na bázi zúžené, přisedlé, kožovité, lysé, na lícní straně temně zelené, rub je světlezelený, jsou celokrajné. Květy jsou jen 2 -3mm velké, nažloutlé až temně červené, stopkaté, jednotlivě v paždí malých, šupinovitých podpůrných listenů, uspořádané v postranní, 8 -15mm dlouhé klasnaté hrozny, dvoudomé, samčí květy mají 4 -5 kališních lístků na bázi strostlých se spoře chloupkatým a jedním trojlistým srostlým semeníkem. Plod je kulovitá až hruškovitá, zpočátku červená, později černá peckovice o průměru 3 -4mm. Keř kvete od dubna do června.

Čeleď:
Anacarddiaceae - škumpovité

Výskyt:
Řečík lentišek roste ve světlých borech a listnatých lesích a na skalnatých svazích. Dává přednost vápenatým, suchým, kamenitým půdám v teplých polohách, převážně v blízkosti moře, od nížiny po nižší horské pásmo. Vyskytuje se v celé oblasti kolem Středozemního moře a na Kanárských ostrovech, od Portugalska přes Itálii po Řecko.

Použití:
Řečík patří mezi typické rosltiny mediteránní garigue a macchie. V jeho kůře se nachází pryskyřice,která se používá v lékařství jako „mastix“, dále při výrobě lihovin a bezbarvých laků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.