Vyhledávání
      

ramie sněhobílá (Boechmeria nivea )

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 3.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ramie sněhobílá je keř vysoký 2 -3m.

Listy jsou dlouze řapíkaté, srdčité,vroubkovaně zubaté, jejich čepele jsou na svrchní straně sytě zelené, na spodní straně hustě běloplstnaté.

Květy jsou zelenožluté, někdy až červené, uspořádané do hroznovitých květenství, která vyrůstají z paždí listů. Plodem je nažka.

Čeleď:
Urticaceae – kopřivovité

Původ:
Druh pochází z východní Asie. Pěstuje se na Floridě, v Malajsku, Brazílii, Argentině, ve Španělsku a na Sicílii. Do Evropy se dostala na začátku 18. století.

Pěstování:
Ramie je náročná kulturní rostlina, vyžaduje vysoké teploty po celý rok, vydatné dešťové srážky, propustnou, písčitou půdu, dostatečně vzdušnou, s vysokým obsahem živin. Je odolná proti krátkodobým mrazům.

Velmi obtížné ale důležité je stanovit dobu sklizně. Pokud se sklízí příliš brzy, snižuje se výnos, pokud příliš pozdě, utrpí jakost vláken. Nejpříznivějším obdobím sklizně je doba mezi kvetením a zráním semen.

Sklizené rostliny se zbaví kůry a vlákna se oddělují na strojích. Usušená vlákna přicházejí do obchodu pod názvem čínská tráva. Sklízí se 3 -4krát za rok. Nejvyšší výnosy poskytují plantáže mezi 3- a 7. rokem po založení.

Použití:
Vlákna rostliny jsou silně hygroskopická, dají se dobře barvit i bělit. V Asii se z nich vyrábí prádlo, osobní i stolní, rybářské sítě i sítě proti moskytům. Vlákna se také používají jako náhražka lnu a konopí a jako příměs k bavlně. Vzhledem k pevnosti a odolnosti proti vlhku se z nich vyrábějí padákové šňůry a vnitřní potahy protipožárních hadic.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.