Vyhledávání
      

Pěnišník laponský (Rhododendron lapponicum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pěnišník laponský je stálezelený, poléhavý, až 50cm vysoký, bohatě větvený zakrslý keř. Větévky jsou tenké, málo, ale na svých koncích hustěji olistěné, mladé výhony jsou hustě šupinaté. Krátce řapíkaté listy jsou střídavě uspořádané, kopinaté, tupé, až 2cm dlouhé, nahoře spoře šupinaté s hlouběji umístěnými šupinami, na rubu jsou hustě šupinaté se vzájemně se překrývajícími nahnědlými šupinami, jinak lysé, se stočenými okraji. Purpurově fialové květy jsou po 3 -6 ve vrcholových hroznech, květní stopky jsou až 12mm dlouhé, podpůrné listeny blanité, opadavé, kalich je velmi malý, až 1,5mm dlouhý s pěti trojúhlými, brvitými a zvenčí šupinatými cípy. Květní korunka je široce zvonkovitá, asi 8mm dlouhá a 15mm v průměru, semeník je svrchní, pětipouzdrý, šupinatý, čnělky jsou výrazně delší než semeník, jsou lysé. Plod je zdřevnatělá tobolka, v mladém stadiu ještě šupinatá. Keř kvete od června do července.
Tento pěnišník patří k omezenému počtu evropsko-arktických druhů. Ve srovnání s mnoha dalšími druhy tohoto rodu nelze tento pěnišník v kultuře téměř vůbec udržet. Předpokládá se, že silné přizpůsobění extrémním subpolárním podmínkám nedovoluje tomuto druhu růst v jiných podmínkách. Na svém původním stanovišti stojí rostliny v plném slunci, ale při vysoké vzdušné vlhkosti, dešti a mlhách. U nás plné slunce nesnášejí, potřebují ale mnoho světla a světlý stín.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Pěnišník laponský je vápnomilnou rostlinou, roste na suchých vřesovištích, skalnatých, skalnatých svazích a na holých, otevřených místech, v Laponsku, na horách Finska, Norska a Švédska a v Severní Americe.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.