Vyhledávání
      

Pěnišník karpatský (Rhododendron myrtifolium)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vykrajované, kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pěnišník karpatský je stálezelený, hustě větvený, vzpřímený keř, většinou nepřevyšující výšku 50cm. Listy jsou krátce řapíkaté, střídavé, až 2cm dlouhé, opakkopinaté s tupou špičkou a jemně vroubkovaným okrajem, na lícni straně jsou lysé a na rubu často nazelenalé a méně žláznatě šupinaté než pěnišník rezavý. Květy jsou světle růžové, jen po několika na vrchlových hroznech, květní stopky jsou chloupkaté, podpůrné listeny blanité, opadávající. Kalich je drobný, pětičetný, kališní lístky srostlé. Korunka je nálevkovitá, zvenčí je spoře šupinatá, uvnitř krátce chloupkatá. Lem korunky je stejně dlouhý jako korunní trubka. Tyčinek je deset, nevyčnívají z květu, prašníky nemají přívěsky a na špičce se otevíají dvěma póry. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, šupinatý, čnělka je stejně dlouhá jako semeník. Plod je zdřevnatělá tobolka, v mladém stadiu ještě šupinatá, pětipouzdrá, pukající, s mnoha drobnými semínky.
Dříve se tento druh uváděl jako Rhododendron kotschyi. Patří do příbuzenstva pěnišníku rezavého, liší se nižším vzrůstem, menšími listy, které jsou na rubu zelené a méně šupinaté, s kratší čnělkou. Rezavě hnědé zbarvení rubu čepele, které je pro tento rod typické, vytvářejí žláznaté šupinovité chloupky, které se také označují jako štítové chloupky. Jsou složeny z vícebuněčné nohy a štítu nebo hlavičky.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Pěnišník karpatský roste na chráněných skalnatých svazích, také na vápně, v jihovýchdních a jižních Karpatech, v horách Bulharska a Makedonie.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.