Zpět na seznam

Pěnišník chlupatý

Rhododendron hirsutum

Foto: Pěnišník chlupatý
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Pěnišník chlupatý je stálezelený keř vysoký až 1m, vzpřímený nebo vystoupavý, krátce a bohatě větvený, hustý, stejnoměrně olistěný. Větévky mají našedlou kůru, mladé výhony jsou chloupkaté. Je méně šupinatý a šupiny jsou světlejší než u pěnišníku rezavého. Listy jsou krátce řapíkaté, vavřínovité, tuhé, kožovité, střídavě postavené, elipčité, až 3cm dlouhé, nahoře světle zelené, lesklé, lysé, na rubu s malým počtem žláznatých šupin, které jsou zprvu bledě žluté, později tmavě hnědé, okraj je hladký nebo mírně vroubkovaný, brvitý dlouhými, štětinatými chloupky nebo jen slabě stočený. Květy mají svítivou červenou barvu, tvoří okolík s 3 -10 květy. Květní stopky jsou dlouhé až 15mm, šupinaté, podpůrné listeny jsou blanité a opadavé. Kališních lístků je 5, jsou srostlé, až 4mm dlouhé, s kopinatě zašpičatělými, brvitými cípy. Korunka je šikmo vystoupavá, zvonkovitě nálevkovitá, zvenčí s mnoha nažloutlými žláznatými šupinami, uvnitř chloupkatá, korunní plátky jsou srostlé, 5 korunních cípů je stejně dlouhých jako trubka. Tyčinek je 10, jsou nestejně dlouhé, na bázi chloupkaté, prašníky jsou bez přívěsků a otevíraji se na špičce dvěma póry. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, vejčitý, šupinatý, čnělka je dlouhá jako semeník, na bázi chloupkatá, blizna je rozšířená s pěti papilami. Plod je vejčitá, zdřevnatělá, pětichlopňová tobolka, která od špičky dolů praská. Semena jsou početná, drobná, světle hnědá. Tento pěnišník kvete od května do července, někdy také ještě v září a později.
Pěnišník chlupatý je chráněná rostlina. Rod Rhododendron patří se svými asi 1200 druhy mezi nejobsáhlejší v čeledi vřesovcovitých. Tento rod je rozšířen od Asie přes severní Evropu, Severní Ameriku. V Austrálii je ale zastoupen pouze jediným druhem a v Africe chybí úplně. Pozoruhodný je počet druhů, které se vyskytují v obou hlavních centrech rozšíření. Je tak známo přes 700 druhů rostoucích v horských oblastech jihozápadní Číny, hraničních oblastech Tibetu a východní Himálaje a asi 300 druhů z Nové Guiney. Jde většinou o horské druhy. Rostou v různých nadmořských výškách a určují celkový obraz vegetace. Jen vzácně rostou ve výškách pod 1000m kromě druhů subarktických a arktických, které rostou i v úrovni mořské hladiny, ale přitom vystupují také výše až do 4000m i více. Např. Rhododendron nivale, dosahuje jako zakrslý keřík i do výšky 5000m. Také v tropech rostou v horských lesích a dokonce i na stromech, jako např. Rhododendron javanicum. Morfologicky není tento rod přizpůsobivý extrémním poměrům a dává proto přednost regionům s vyrovnaným klimatem, tzn. s dostatečnými, pravidelnými srážkami a nepříliš vysokými teplotami.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Tento pěnišník je vápnomilný, roztroušeně rozšířený, ale občas tvoří i rozlehlější porosty, v otevřených světlých lesích a houštinách, sutích, na skalnatých svazích, v suchých polohách a zvětralých vápencových půdách, většinou nad hranicí lesa, v Alpách asi od 600 -2500m. Ve vyšších polohách dává přednost místům chráněným před větrem a suchým, v nižších údolích zastíněným, vlhkým roklím s dlouho ležícím sněhem.
Pěnišník chlupatý roste ve středních a východních Alpách a v horách Slovinska, v Juře a západních Karpatech bývá vysazován, jen vzácně je zde zdomácnělý.
Nové fotografie rostlin