Vyhledávání
      

Ožanka horská (Teucrinum montanum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 35.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutobílá
Barva olistění: 
šedozelená, plstnaté
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
půdopokryvná rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ožanka horská je poléhavý, 5 -35cm vysoký pokryvný keř se silným kůlovým kořenem a tenkými, kulatými, někdy i kolénkatými, šedohnědými, silně člěnitými větévkami. Listy jsou čárkovitě kopinaté, 1 -2cm dlouhé a 2 -4mm široké, celokrajné, vpředu špičaté, postupně zúžené ve velmi krátký řapík, na okraji lehce stočené, na lícni straně šedozelené, lysé a hladké, na rubu bělavě plstnaté, s několika zpeřenými žilkami. Květy jsou žlutobílé, 10 -15mm dlouhé, v 1 -3květých, polokulovitých, hustých vrcholových hlávkách, které jsou umístěné v paždí horních, zčásti silně zmenšených listů. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, silně huňatý, kališní zoubky jsou kratší než trubka, trojúhlé a krátce špičaté, s lehkým fialovým nádechem. Korunní plátky jsou lysé, s trubkou přesahující kalich, vpředu se silně rozšířeným, skloněným spodním pyskem, jehož střední cípy jsou nedělené, avšak lehce zoubkované, mnohem větší než stejně skloněné boční cípy, horní korunní plátky jsou vzpřímené, nazelenale nebo fialkově žilkované. Tvrdky jsou asi 2mm dlouhé, nevýrazně siťkovité, s větší zachycovací ploškou. Keř kvete od června do srpna.
Vedle tohoto horského druhu roste v západním Středomoří, v Itálii a na Sicílii červeně kvetoucí ožanka kočičí nebo ožanka hořká.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Výskyt:
Ožanka horská roste na suchých skalách, uleželé vápenaté suti, říčních náplavách, otevřených pastvinách a stepích. Většinou v pahorkatině a hosrké pásmu. Ve Wallis až do výšky 2200m. S oblibou na jižních svazích. Vyskytuje se v jihoevropských pohořích. Od Španělska až po Balkánský poloostrov, ke Krymu a po Malou Asii, severně až po belgicko- dolnorýnskou vápenatou oblast, také ojediněle v Karpatech. U nás roste na Pálavských kopcích u Mikulova.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.