Vyhledávání
      

Ostružiník jilmolistý (Rubus ulmifolius)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Květen, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ostružiník jilmolistý je statný, přes zimu zelený, většinou 1 -2m vysoký keř. Prýty jsou až přes 4m dlouhé, ohnuté, hranaté a rýhované, fialově červené až namodralé, stříbřitě a jemně chlupaté, později lysé. Trny jsou široké, až 7 -11m dlouhé, rovné nebo ohnuté, někdy chybí. Listy jsou prstovitě pětičetné, lístky na líci temně zelené, téměř lysé, na rub u přitiskle šedobíle plstnaté. Konečný lístek na bázi je zaoblený, s krátkou špičkou, jinak tvarově velmi proměnlivý, palisty jsou nitkovité, květenství prodloužené, poměrně úzké, v horní části bezlisté, v dolní části s listy na rubu plstnatými. Osa má většinou silné, ohnuté trny, vzácně je beztrnná, kalich je šedobíle plstnatý, květní plátky fialově růžově červené. Složený plod je černý, lesklý. Keř kvete ve středozemní oblasti v květnu, v mírné oblasti západní Evropy v srpnu.
Tento ostružiník tvoří neproniknutelné houštiny, často jsou vyšší než člověk. Vyskytují se ve středozemí často jako podrost v dubinách a borech, v západní Evropě pak tvoří tento druh místy husté houštiny. Plonokvěté odchylky se pěstují často jako okrasné rostliny.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Ostružiník jilmolistý roste na mezích, v houštinách, na okrajích lesů, v oblastech kolem Středozemního moře také ve světlých lesích a na suťových haldách, v jižních Alpách do nadmořské výšky 1200m. Vyskytuje se v oblasti Středozemního moře až po severní Afriku, v západní Evropě po Belgii, Porýní, jižní Holandsko a Velkou Británii. Často je i jinam zavlečený a ze zahrad zplaněný.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.