Vyhledávání
      

Ostružiník ježiník (Rubus caesius)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ostružiník ježiník je poléhavý nebo popínavý, až 1m vysoký keř, prýty jsou zpočátku vzpřímené, brzy ale obloukovitě převisající, bohatě větvené, svou špičkou v půdě kořenující, kulaté, silně ojíněné, většinou lysé, s krátkými, téměř rovnými trny a stopkatými žlázkami. Listy jsou tenké, většinou trojčetné, až 9cm dlouhé a 6cm široké, hrubě a nestejně zoubkované, konečný lístek je srdčitě vejčitý až kosočtverečný, postranní lístky jsou téměř přisedlé, palisty kopinaté. Květy jsou bílé, asi 3cm v průměru, uspořádané v chocholičnaté hrozny. Květní stopky jsou dlouhé a tenké, s jemnými trny. Kališní lístky jsou šedě plstnaté, vzpřímené, korunní plátky vělké, široce vejčité až okrouhlé. Složený plod se skládá jen z několika peckoviček, je namodralý, ojíněný, šťavnatý, nakyslé chuti. Keř kvete od května do července.
Ostružiník ježiník snáší podmáčení a po delší dobu i zaplavení, proto ho často najdeme v lužních lesích, kde jako jediný porost vytváří neprostupné houštiny. Jeho červenomodré plody přitahují zejména vrány. S dalšími druhy ostružiníků vznikají kříženci, kteří jsou velmi přizpůsobivý a vytvářejí na ladem ležících polích, ve vinohradech a kolem silnic rozsáhlé houštiny.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Ostružiník ježiník roste téměř po celé Evropě, na severu po Irsko, Skotsko a Skandinávii, na Islandu a v Turecku chybí. Vyskytuje se na okrajích lesů, na mezích, v houštinách, na polích, březích řek a potoků. Většinou na vápenatém podkladě, od nížin do nadmořské výšky 1400m (v Alpách).

Použití:
Nepříliš chutné plody se používají jen zřídka.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.