Vyhledávání
      

Ochmet evropský (Loranthus europaeus)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 50.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, okrouhlé, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ochmet evropský je vidličnatě větvený keř parazitující na stromech, 20 -50cm vysoký, s kulatými, temně hnědými větévkami. Listy jsou opadavé, téměř vstřícné, tlusté, krátce řapíkaté, opakvejčité, až podlouhle elipčité, tupé, zúžené v řapík, celokrajné, temně zelené. Květy jsou dvoudomé, samičí ve vrcholových řídkých klasech, samčí v hroznech. Květní osa napodobuje pod květem kalichovitý útvar. Vlastní kalich je krátce a lehce zoubkovaný, má 4 -6 podlouhlých, žlutozelených, 3 -4mm dlouhých, volně postavených obalových listenů. Tyčinek je tolik jako obalových listenů, před kterými stojí. Semeník je spodní, čnělka nitkovitá s hlavičkovitou bliznou. Nepravý plod je asi 10mm dlouhý, bobulovitý, hruškovitý až kulatý, se šťavnatou a lepkavou dužinou. Keř kvete od května do června.
Svým bilogickým chováním je rostlina velmi podobná jmelí. Je také poloparazitem, který se svoji potřebu vody a živin zajišťuje speciálními orgány, které pronikají do hostitelské rostliny. Mezi tyto rostliny patří takéjmelí jalovcové (Arceuthobium oxycedri), které je domovem v jižní Evropě a dává přednost různým druhům jalovce, zejména Juniperus communis).

Čeleď:
Loranthaceae - ochmetovité

Výskyt:
Ochmet evropský roste od jižní Evropy přes Rakousko a Čechy střední, severní a východní, Moravu - Haná a Opavsko, v Sasku. Vyskytuje se roztroušeně na různých druzích dubů. V západní a jižní Evropě přednostně na dubu pýřitém (Quercus pubescens) nebo na ceru (Quercus cerris). Občas také cizopasí na kaštanech a olivách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.