Vyhledávání
      

Netvařec křovitý (Amorpha fruticosa)

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 4.0 m
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Netvařec křovitý je vzdušný, řídce větvený keř, 2 -4m vysoký. Je to dekorativní keř, často olistěný jen v horní části, z opadavými, střídavými, lichozpeřenými listy, jejichž textura je vzdušná, ale celkový pohled nevábný. Atraktivní jsou ale květy, uspořádané do hustých latnatých, postupně rozkvétajících klasů. Květy jejichž „motýlovité“ koruny jsou redukovány pouze na modrofialovou pavézu, rozkvétají v červnu, z právě kvetoucích vyčnívají tyčinky se zlatými prašníky. Plody jsou malé, při bázi zahrnuté, chudosemenné lusky.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Netvařec křovitý pochází ze Severní Ameriky, z území od států Connecticut a Minnesota na severu po Louisianu a Floridu na jihu. Do Anglie byl introdukován v roce 1724.

Pěstování:
Dnes patří netvařec mezi keře nejčastěji používané pro ozeleňování neplodných půd, svahů a suťových náspů, např. v Maďarsku a na jižním Slovensku. Snáší dobře imise, takže se může vysazovat v těsné blízkosti prašných provozů cementáren a oceláren. Jako mnohé bobovité rostliny obohacuje půdu dusíkem. Má pevnou kořenovou soustavu, díky které se dobře vyrovnává především s nepříznivými podmínkami. Na druhé straně způsobuje právě tato soustava nesnáze ve školkařské práci, protože předržené sazenice nelze ze školek bez poškození dobýt a doporučuje se raději je na místě zničit.
Tato dřevina je podezřelá z toxicity.

Množení:
Téměř všechny netvařce se velmi dobře množí semeny i vegetativně, protože se skoro každý do země vložený kousek výhonu (dřevitý řízek) ujímá.

Použití:
Netvařec křovitý je vhodný pro kulisové výsadby v antropicky pozměněné krajině. Je to rostlina včelařsky velmi významná, protože poskytuje hojnost nektarové pastvy, ale málo medu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.