Vyhledávání
      

Muk Mougeotův (Sorbus mougeotii)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Muk Mougeotův je vzpřímený keř nebo až 20m vysoký strom s šedohnědou kůrou, posázenou mnoha póry. Listy jsou dlouze vejčité až okrouhlé, asi dvakrát tak dlouhé než široké, vpředu špičatě protažené, na bázi klínovité, po obou stranách s asi 10 pilovitými laloky, které se vzájemně nepřekrývají a směrem ke špičce se zmenšují, mají 8 -12 postranních žilek, na líci jsou temně zelené, lysé, rub je šedý a vlnatě plstnatý. Květy jsou bílé, 10 až 15mm v průměru, v bohatých, řídkých, ale hustě plstnatých chocholičnatých latách. Korunní plátky jsou vejčité až okrouhlé, 5 až 6mm dlouhé, mají většinou 2 -3 čnělky. Malvičky jsou kulovité, 10 až 14mm dlouhé, červené, jedlé. Muk Mougeotův kvete od května do června.
Tento západoevropský druh tvoří spolu s mukem horským křížence, které se vyskytují spolu s výchozími rodičovskými druhy na stanovištích v Alpách, v Juře a ve Vogésách. U nás se nazývá „jeřáb rakouský“. Muk Mougeotův osídluje podobná stanoviště jako muk obecný (Sorbus aria), ale vyžaduje vlhko, teplejší prostředí a kvalitnější půdu. Je ale také příbuzný s několika severoevropskými druhy, např. se švédským mukem prostředním (Sorbus intermedia).

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Muk Mougeotův roste v horských lesích jihozápadní Evropy, vzácně i na na horských svazích Vogés, švýcarské Jury a západních Alp. Vyskytuje se na východ přes všechny hřebeny Alp až po jižní Karpaty a střední a západní Slvensko a také v Apeninách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.