Zpět na seznam

Muk mougeotův

Sorbus mougeotii

Foto: Muk mougeotův
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Popis

Muk Mougeotův je vzpřímený keř nebo až 20m vysoký strom s šedohnědou kůrou, posázenou mnoha póry. Listy jsou dlouze vejčité až okrouhlé, asi dvakrát tak dlouhé než široké, vpředu špičatě protažené, na bázi klínovité, po obou stranách s asi 10 pilovitými laloky, které se vzájemně nepřekrývají a směrem ke špičce se zmenšují, mají 8 -12 postranních žilek, na líci jsou temně zelené, lysé, rub je šedý a vlnatě plstnatý. Květy jsou bílé, 10 až 15mm v průměru, v bohatých, řídkých, ale hustě plstnatých chocholičnatých latách. Korunní plátky jsou vejčité až okrouhlé, 5 až 6mm dlouhé, mají většinou 2 -3 čnělky. Malvičky jsou kulovité, 10 až 14mm dlouhé, červené, jedlé. Muk Mougeotův kvete od května do června.
Tento západoevropský druh tvoří spolu s mukem horským křížence, které se vyskytují spolu s výchozími rodičovskými druhy na stanovištích v Alpách, v Juře a ve Vogésách. U nás se nazývá „jeřáb rakouský“. Muk Mougeotův osídluje podobná stanoviště jako muk obecný (Sorbus aria), ale vyžaduje vlhko, teplejší prostředí a kvalitnější půdu. Je ale také příbuzný s několika severoevropskými druhy, např. se švédským mukem prostředním (Sorbus intermedia).

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Muk Mougeotův roste v horských lesích jihozápadní Evropy, vzácně i na na horských svazích Vogés, švýcarské Jury a západních Alp. Vyskytuje se na východ přes všechny hřebeny Alp až po jižní Karpaty a střední a západní Slvensko a také v Apeninách.
Nové fotografie rostlin