Vyhledávání
      

Meruzalka zlatá (Ribes aureum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 3.0 m
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, vykrajované, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Meruzalka zlatá je opadavý, beztrnný, bohatě větvený, vzpřímený keř, vysoký 1 -3m. Větve jsou lysé nebo řídce chlupaté, s červenohnědou kůrou. Listy jsou jednoduché, 2 -4,5cm dlouhé, okrouhlé až napříč elipčité, hluboce troj- nebo pětilaločné, na okraji nestejně zoubkované až vykrojené, lysé, světle zelené, oboustraně lesklé, často s brvitými okraji. Květy jsou zažloutlé, příjemně vonné, pětičetné, 16 -20mm velké, krátce stopkaté, po 5 -15 v úžlabních, 4 -6cm dlouhých, nících až převisajících řídkých hroznech. Květní osa je trubkovitě prodloužená, zlatožlutá, na horním okraji nese kališní a korunní lístky i tyčinky. Kališní lístky jsou také zlatožluté, vodorovně odstávající, po odkvětu se složí dohromady. Korunní plátky jsou menší než lístky kališní, vzpřímeně postavené, žluté, směrem k hornímu okraji s načervenalým nádechem a na okraji jemně zoubkaté. Semeník je spodní, bobule velikosti hrachu, kulovité až podlouhlé, červenohnědé až načernale fialové, mnohosemenné, trpce nakyslé chuti.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikámenovité

Původ:
Meruzalka zlatá pochází ze západních oblastí Severní Ameriky, od Mexika po Oregon.

Výskyt:
Meruzalka zlatá roste v lužních lesích, podél řek a na vlhkých svazích. Miluje kypré, písčito-humózní půdy. Počátkem 19. století byla zavedena do Evropy a zde zplaněla.

Použití:
Meruzalka zlatá je pro své žluté květy a podzimní zbarvení listů oblíbeným okrasným keřem pro větší zahrady. Pro svůj rychlý růst slouží často jako podnož pro stromkové angrešty a rybízy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.