Zpět na seznam

Meruzalka skalní

Ribes petraeum

Foto: Meruzalka skalní
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny červenobílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, srdčité, okrouhlé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné
Popis

Meruzalka skalní je statný, hustě větvený, i přes 2m vysoký, vzpřímený, beztrnný keř. Výhony jsou vzpřímené, lysé, s šedohnědou kůrou. Poupata jsou vejčitá, tmavě hnědá, šupiny na pupenech jsou jemně brvité. Listy jsou v obrysu orkouhlé, 7 -10cm široké, 3 -5 laločné, s laloky trojúhelně zašpičatělými, na bázi jsou srdčité, ostře pilovité. Žilnatina na rubu je řídce chloupkatá, okraje krátce brvité. Řapík je nejméně tak dlouhý, jako čepel. Květy jsou červeně tečkované, v převisajících, hustých, až 8cm dlouhých, mnohokvětých hroznech. Podpůrné listeny a květní stopky jsou dlouze chloupkaté, oboje asi stejně dlouhé. Kalich je lysý, zvonkovitý, s dopředu namířenými, bohatě žilkovanými, kopišťovitými, jemně brvitými kališními lístky. Korunní plátky jsou drobné, zaoblené, bobule kulovité, velikosti hrachu, červené, průsvitné, jedlé, nakyslé chuti.
Tento keř najdeme jen vzácně na jeho přirozeném stanovišti. Tvrdí se, že se je předkem zahradních rybízů. Od meruzalky alpské, která má podobné ekologické nároky, se liší výhradně oboupohlavnými květy, většími listy, delšími květními hrozny a kysele chutnajícími plody.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikámenovité

Výskyt:
Meruzalka skalní roste ve světlých horských lesích, na kamenitých svazích, v houštinách a v horských roklích, mezi skalami a podél potoků. V Alpách se vyskytuje v nadmořské výšce od 800 do 2000m, většinou ve stinných polohách. Vyskytuje se roztroušeně v horských oblastech západní, jižní a střední Evropy. Od Pyrenejí přes oblast Alp až po Karpaty. Nachází se také na Balkánském poloostrově.
Nové fotografie rostlin