Vyhledávání
      

Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.5 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
červená, bílá
Barva olistění: 
zelená, šedozelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, srdčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Meruzalka krvavá je krásný, raně kvetoucí, 1 -2,5m vysoký keř se vzpřímenými, červenohnědými, žláznatě chloupkatými, aromatickými větvemi. Pupeny jsou vejčité či kulovité, asi 6mm dlouhé, s červenohnědými šupinami. Listy jsou okrouhlé, 5 -10cm široké, 3 -5laločné, a bázi srdčité, s vroubkovaně zoubkatým okrajem, na rubu jsou šedě plstnaté a chloupkaté, s mnoha lepkavými žlázami. Květy jsou oboupohlavné, světle až temně krvavě červené, vzácně i bílé, ve vzpřímených či převisajících, mnohokvětých hroznech. Květenství je až 8cm dlouhé, pyramidálně uspořádané, se žláznatě chloupkatými květními stopkami a kopišťovitými podpůrnými listeny. Kalich je trubkovitý až zvonkovitý, načervenalý, poloviční délky než korunní plátky. Bobule jsou modročerné, ojíněné, až 1cm v průměru, slabě žláznaté a štětinatě chloupkaté. Nejsou jedlé. Tato meruzalka kvete od dubna do května.
Meruzalka krvavá byla objevena v Americe v roce 1787 a v roce 1826 se dostala do Evropy, kde se vysazuje pro okrasu v zahradách a parcích. Existuje mnoho odrůd s velmi bohatým květenstvím. Velmi pěkná je odrůda ´Pulborough Scarlet´ s dlouhými květními hrozny červenobílých květů.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikámenovité

Původ:
Meruzalka krvavá pochází ze Severní Ameriky.

Výskyt:
Meruzalka krvavá roste v horských lesích západní části Severní Ameriky až na jih po Kalifornii, ve světlých lesích, houštinách a kamenitých stráních. Vyžaduje hluboké, kypré a živné půdy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.