Vyhledávání
      

Meruzalka černá (Ribes nigrum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, plod
Použití: 
skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ribes nigrum je statný, až 2m vysoký, beztrnný keř, letorosty jsou chloupkaté a se světlou kůrou. Celá rostlina nepříjemně voní. Listy jsou velké, 5 -10cm široké, v obrysu orkouhlé, 3 -5laločné s trojúhelníkovými, špičatými a pilovitými laloky, na bázi jsou srdčité, líc čepele je lysá, rub chloupkatý s nažloutlými pryskyřičnými žlázami, které jsou nejnápadnější ve stadiu pupenů. Květy jsou nazelenalé, nenápadné, uvnitř někdy načervenalé, uspořádané ve 2 -1květých úžlabních hroznech. Podpůrné listeny jsou kopinaté, chloupkaté, kratší než květní stopka, kalich je zvonkovitý, chloupkatý a žláznatě tečkovaný. Kališní cípy jsou podlouhlé, tupé, zahnuté, dvakrát větší než čárkovitě kopinaté korunní plátky. Bobule jsou kulovité, černé, žláznatě tečkované, zvláštní chuti. Keř kvete od dubna do května.
Meruzalka černá se pěstuje od 16. století. Nepříjemně voní, proto se v němčině nazývá Ahl-či Wanzenbeere.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikámenovité

Výskyt:
Meruzalka černá roste ve vlhkých houštinách, světlých listnatých lesích, v lužních lesích, olšinách, pobřežních křovinách, v rašeliništích a močálech. Dává přednost mokrým jílovitým půdám. Miluje polostinné polohy. Vyskytuje se od severní a západní Francie po Velkou Británii, východně až po Kavkaz a střední Sibiř. V jižní Evropě se nachází pouze v kultuře, u nás roztroušeně v Polabí, Podkrkonoší, na Budějovicku Olomoucku a jinde.

Použití:
Tepelným ošetřením ztrácejí listy své zvláštní aroma a používají se tak často k přípravě chutného čaje nebo se přidávají do lihovin. Oba nápoje se dříve užívaly při léčení dny. Černé, nakyslé bobule jsou pro svůj vysoký obsah vitamínu C velmi ceněné.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.