Vyhledávání
      

Meruzalka alpská (Ribes alpinum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, srdčité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
volně rostoucí živý plot
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Meruzalka alpská je hustý silně větvený, beztrnný, 1 -2m vysoký keř. Mladé výhony jsou lysé, se světle šedou kůrou. Listy jsou drobné, okrouhlé až vejčité, 3 -5cm široké, na bázi široce klínovité nebo slabě srdčité se třemi nebo pěti tupými či špičatě zoubkatými laloky. Listy raší brzy a na podzim se barví žlutě. Řapík je poloviční délky čepele, brvitý dlouhými žláznatými chloupky. Květy jsou zelenožluté, nenápadné, uspořádané ve vzpřímených, 3 -6cm dlouhých, 10 -30květých hroznech. Květy jsou často nedokonale dvoudomé, samčí květenství jsou 10 -30květá, samičí 2 -5květá. Kalich je pohárkovitý, lysý, s rozšířenými tupými cípy. Korunní lístky jsou nažloutlé, mnohem kratší než kališní. Bobule jsou šarlatově červené, kulovité, nevýrazné, nevalné chuti. Meruzalka alpská kvete od dubna do května.
Bylo vyšlechtěno mnoho forem s rozličným zbarvením listů, které mohou dorůst až velikosti člověka. Na trhu jsou k dostání variety se žlutým olistěním ´Aureum´ a rostliny s velmi hustě zavětveným a nízkým vzrůstem ´Pumilum´

Čeleď:
Saxifragaceae -lomikámenovité

Výskyt:
Meruzalka alpská roste ve světlých horských lesích, houštinách, na kamenitých stráních, často mezi skalami. S oblibou na jílovitých, kameny prostoupených vlhkých půdách v Alpách roste do výšky 1900m. Vyskytuje se od Iberského poloostrova přes celou střední Evropu po Skandinávii na severu, na jihu pak v horách Itálie a Balkánského poloostrova, na Kavkaze, Sibiři, ve východní Asii. U nás v celém státě roztroušeně.

Použití:
Meruzalka alpská dobře snáší znečištěné ovzduší, proto se hodí pro živé ploty v průmyslových oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.