Vyhledávání
      

Medvědice alpská (Arctostaphylos alpina)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
zelenobílá
Barva olistění: 
červená, zelená, šedozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Medvědice alpská je opadavý, plazivý, polštářkovitě pokryvný keřík, jehož poléhavé větévky nejsou delší než 60cm a mají své konečné výhonky vystoupavé. Listy jsou krátce řapíkaté, střídavé, až asi 5cm dlouhé a 1cm široké, opakvejčité, na bázi dlouze klínovitě zúžené a dlouze brvité, zašpičatělé, okraje jsou ostře pilovité, oboustranně síťovitě žilkované, na lícní straně svítivě zelené, na rubu šedozelené, na podzim se barví svítivě červeně a zůstávají na rostlině až do jara. Květy jsou pětičetné, zelenobílé nebo lehce načervenalé, po 2 -5 v malých, vzpřímených, vrcholových hroznech, objevují se krátce před nebo současně s rašením listů. Květní stopka má na bázi dva přední listeny, podpůrný listen je bělavý, uťatý a na horním konci zkadeřeně brvitý. Kališní lístky jsou strostlé, cípy pravoúhlé a lehce brvité. Květní korunka je vejčitě džbánkovitá, až asi 6mm dlouhá, dopředu je silně zúžená s malým otvorem okoruhlé korunní cípy jsou dozadu ohrnuté. Tyčinek je deset a jsou uzavřevné, přívěsky jsou podstatně kratší než prašníky. Semeník je svrchní, kulovitý, pětipoutzdrý. Plod je kulovitá, šťavnatá, nejprve červená, později leskle modročerná bobule. Semena jsou asi 3mm dlouhá s drsnou slupkou. Keřík kvete od května do června.
U této medvědice je velmi krásné její podzimní zbarvení. Poléhavé lodyhy vytvářejí mnoho kořínků, které pak, po úhynu hlavního kořene přebírají další růst rostliny.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Medvědice alpská roste ve vřesovištích na skalnatém podkladě, v Alpách většinou nad 1500m. Vyskytuje se v horách Evropy, kromě nejsevernějších poloh, v severním Rusku, severním a středním Finsku až po Pyreneje, Středních Apeninách a severní Albánii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.