Vyhledávání
      

mechovka stolistá kultivar ´Muscosa´ (Rosa centifolia ´Muscosa´)

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 60.0 cm do 1.5 m
Šířka rostliny: 
od 75.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Mechovka stolistá kultivar ´Muscosa´ je vzpřímeně rostoucí keř, jehož hlavní větve jsou obloukovitě nakloněny. Rostlina dorůstá do výšky 0,6 -1,5m a šířky 0,75 -1m. Výhony jsou štětinaté až jemně ostnité. Mechovitě žláznaté květní stonky nesou několik málo nebo jen po jednom květu, který bývá svou tíhou nakloněný až nící.

Listy jsou středně velké, při rašení světle zelené, pak o něco tmavší až středně zelené. Řapíky a hlavní nervy jsou porostlé zlistnatělými žlázkami. Listy jsou převážně pětičetné, jednotlivé lístky mají vejčitý tvar, okraj je dvojitě pilovitý, spodní strana žláznatá. Celkové olistění není ozdobné.

Květní stopka i kališní uštny jsou jakoby pokryté mechem. Poupata jsou kulatá, tlustá, sytě růžová. Středně velké květy jsou velké 8cm, mají asi 30 korunních plátků, jejich barva později zesvětlí. Květ se vyznačuje typickou vůní stolistek.

Tato růže byla introdukována v Anglii od roku 1724 v kultuře. Je to pupenová mutace růže stolisté. První zprávy o mechovce pocházejí z roku 1597, první vyobrazení vyšlo v roce 1790. Další mutace vznikly v roce 1969.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Pěstování:
Zimovzdornost je normální, odolnost k listovým chorobám je střední, někdy bývá napadána sviluškou. Náročná je na vyrovnanost vláhy, živin a zejména kultivaci. Nedaří se jí ve stínu ani v polostínu.

Použití:
Je to oblíbená růže venkovských předzahrádek, má starobylý vzhled, vůni i tradici. Vysazuje se jednotlivě nebo po třech rostlinách na vzdálenost asi 1m od sebe, vždy ale volně stojící.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.