Vyhledávání
      

Marsdénie kondurangová (Marsdenia condurango)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Marsdénie kondurangová, dříve nazývaná baňura, je keř s plazivým nebo ovíjivým pněm, vstřícnými, krátce řapíkatými, vejčitými, celokrajnými listy a drobnými zelenavě žlutými květy v úžlabních latách. Plodem jsou podlouhlé měchýřky obsahující početná semínka, která jsou jemně ochmýřená.

Čeleď:
Asplepiadaceae - klejichovité

Původ:
Rostlina pochází a roste na svazích Kordillér, zejména na území Ekvádoru a v Bolívii. U nás ji najdeme jen v botanických zahradách.

Sklizeň:
Sklízí se kůra, do obchodů přicházející drcená na kousky o velikosti 3x3cm. U nás se této drti dává přednost.

Použití:
Droga obsahuje především glykosidicky vázanou hořčinu condurangin, dále třísloviny a silici, pregnanové deriváty asterifikované kyselinou skořicovou a s cukernou složkou glukózou, oleandrózou, cynarózou a metylalózou. Dále je v rostlině obsažena kyselina chlorogenová, kávová, cyklid condurangitol, flavonoidy, kumariny, vanilin a řadu dalších látek.
Droga patří mezi tzv. Adstringentní amara. Podáváme ji při nedostatku trávicích enzymů, který doprovází různé pankreopatie, při špatném trávení všeobecně a všude tam, kde je podrážděna sliznice trávícího ústrojí. Působí také jako celkové tonikum a roborans a má efekt kancerostatický, směřovaný zejména do oblasti trávících orgánů. V onkologických indikacích je pokládána za nezbytnou pomocnou drogu.
Drogu je možné získat v lékárnách ve formě tekutého extraktu. Běžným produktem bývalo i kondurangové víno. Z čajových forem se připravuje odvar. Hlavní obsahové složky drogy jsou obtížně rozpustné za horka, a proto musíme čaj nechat vyluhovat až do vychladnutí. Můžeme také připravit macerát za studena.
Drogu můžeme míchat do různých směsí s tím, že nezapomeneme na nutnost vyluhování drogy zastudena. Vhodnou drogou k míchání je například kořen anděliky, puškvorec, máta, heřmánek, měsíček, ožanka a další drogy.
Předávkování může způsobit poruchy zraku, třes, pocení a závratě. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Homeopatická úprava konduranga je velmi vhodná pro nevhodnost tepelné úpravy, jejíž dopad není ještě zcela jasný. U homeopatické úpravy je přístup tepla znemožněn a doba macerace libovolná. Surovinou je kůra, která se upravuje lihem 90%, ale musí se macerovat 30 dní. Nedoporučujeme tuto dobu krátit. Užíváme stejně jako v alopatii, ale hlavně využíváme účinky antineuralgické a trávení podporující.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.