Vyhledávání
      

marhaník granátový (Punica granatum )

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 4.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, stonek, plod
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Marhaník granátový je opadavý keř vysoký 2 -4m nebo strom. Má šedou kůru a zřetelné lenticeli, větve jsou někdy porostlé trny.

Listy jsou krátce řapíkaté, lysé, lesklé a tmavě zelené, vstřícné, podlouhle kopinaté, celokrajné, dlouhé asi 4 -8cm.

Květy mají v průměru až 6cm, kališní i korunní listy jsou korálově červené, vyrůstají jednotlivě, nebo po 2 -3 jak na koncích, tak i po stranách větví v paždí listů.

Plod je vysychavá, až 12cm široká bobule s kožovitým, hnědožlutým, červeným nebo hnědým oplodím, na vrcholu s dozrávajícím kalichem. Semena jsou v pouzdrech umístěných ve dvou vrstvách nad sebou. Ve spodní části plodu jsou tři pouzdra, v hořejší části bývá 6 -9 pouzder. Semena mají endosperm, za zralosti jsou obalena růžovou až červenou rosolovitou zdužnatělou vnější částí osemenění – míškem.

Čeleď:
Puniaceae – marhaníkovité

Původ:
Druh pochází z Íránu, Afghánistánu a Pákistánu, odtud se rozšířil do starého Egypta, Indie a Číny, kde roste v horkých oblastech. Nachází se téměř ve všech tropických a subtropických oblastech světa a také v jižní Evropě.

Pěstování:
V našich klimatických podmínkách se pěstuje jen v některých botanických zahradách ve sklenících, nesnáší mrazy. Plody se k nám dovážejí.

Rostliny začínají plodit asi ve 4. roce po zakořenění. Plody dozrávají v chladnějších oblastech se studenou, ale bezmrazou zimou a s horkým suchým létem. Příliš vlhké podnebí rostlinám nesvědčí.

Použití:
Šťavnatá dužina se používá na saláty a na osvěžující nápoje. Kůra stromů, květy i suché stěny plodu se používají ve farmaceutickém průmyslu, červené barvivo na barvení orientálních koberců.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.