Vyhledávání
      

Mahalebka (Prunus mahaleb)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
srdčité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
podrostová dřevina
Náročnost: 
teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mahalebka je silně větvený, strnule stavěný, rozložitý keř nebo vzácněji až 10m vysoký strom s hnědou, podélně popraskanou kůrou. Mladé větévky jsou zpočátku žláznatě lepkavé, jemně chloupkaté, šedé, se světlými lenticelami. Pupeny jsou vejčité, jemně chloupkaté. Listy jsou vejčitě oválné až vejčité, 3 -6cm dlouhé, na bázi srdčité, špička je protáhlá, okraj čepele zoubkovaný, lícní strana je lesklá, rub žilnatě řídce chloupkatý. Květy vyrůstají ve 4 -10 květých hroznech, na bázi s malými, stříhanými podpůrnými listeny, objevují se současně s listy. Kališní lístky jsou vejčité, předčasně opadávající, korunní plátky jsou podlouhle oválné, 5 -8mm dlouhé, bílé, květy jsou příjemně vonné, peckovice okrouhle vejčité, asi 6mm v průměru, lesklé, černé, neojíněné, málo šťavnaté a hořké. Keř je teplomilný, nesnáší trvalejší zastínění. Mahalebka kvete od dubna do konce května.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Mahalebka roste ve světlých dubinách a borech, suchých houštinách, na mezích, kopcích a skalnatých svazích. Od nížiny stoupá asi až 1500m. S oblibou roste na vápenatém podloží. Vyskytuje se ve střední a jižní Evropě. Od Pyrenejského poloostrova přes Alpy až po Karpaty na východě, severně po Belgii a jižní Německo a na jih po Řecko a Sicílii. U nás se vyskytuje na jižní a jihovýchodní Moravě, jinak je roztroušeně zplanělá.

Použití:
Dřevo mahalebky je vyloženě hrubě vláknité a velmi tvrdé. Nápadná je intenzivní vůně po mařince vonné. Dýmky vyrobené z mahalebkového dřeva krásně voní. Keř se často používá jako podnož pro různé odrůdy třešní a višní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.