Vyhledávání
      

Lýkovec žíhaný (Daphne striata)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 35.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
obvejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lýkovec žíhaný je nízký, 10 až 35cm vysoký, hustý, zakrslý keř s poléhavými, později občas obloukovitě vystoupavými kmínky. Větve jsou početné, většinou výrazně vidličnatě větvené, krátké, bohatě pokryté jizvami po opadaných listech, s šedohnědou kůrou. Listy jsou opakvejčité až kopišťovité, 1,5 až 2cm dlouhé a 3 -5cm široké, na konci zaoblené, s nasazenou trnitou špičkou, přisedlé, tenké, kožovité, lysé, na líci světle zelené, rub je světlejší. Květy jsou světle červené, s jemnými podélnými pruhy, paprskovitě až slabě nepravidelné, po 8 -12, vzácně až 15 ve vrcholových, přisedlých hlávkách. Intenzivně voní po šeříku. Listeny jsou vejčité, zašpičatělé, lysé a suše blanité, dodahují jen 1/3 délky květního kalichu. Češule je 1,5 -2cm dlouhá, většinou lysá nebo jen mírně chloupkatá, asi třikrát tak dlouhá jako zašpičatělé lístky kališní. Semeník je lysý. Bobule temně oranžově žluté, elipsoidní, lysé. Keř kvete od května do července.
Lýkovec žíhaný připomíná alpské pěnišníky. Pro jeho ostrou chuť ho dobytek nespásá, takže k otravám dochází jen vzácně. Kůra obsahující látky poškozující pokožku.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec žíhaný roste na kamenitých stráních, ve světlých a slunných jehličnatých lesích, klečových porostech, stepích se zakrslými křovinami, na suchých terasách i v sutích, na skalnatých svazích a na pastvinách, zejména ale v nejhořejším pásmu jehličnatých lesů a klečí. Vystupuje do výšky 2500m n.m. Daří se mu na vápně nebo dolomitu, vzácněji na pahorninách. Vyskytuje se od západních Alp přes Švýcarsko, Bavorsko, Tyrolsko a jižní Alpy po Korutany a Štýrsko.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.