Vyhledávání
      

Lýkovec vavřínový (Daphne laureola)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 1.2 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lýkovec vyvřínový je stálezelený, vzpřímený keř, 40 až 120cm vysoký, málo větvený. Mladé výhony mají žlutozelenou, později světle hnědou kůru. Listy jsou střídavé, kopinaté až podlouhle oválné, nad svým středem nejširší, celokrajné, s klínovitou bází, 3 -12cm dlouhé a 1 -3,5cm široké, kožovité, na líci temně zelené a matně lesklé, rub je světlejší, lysý, květy žlutozelené, 6 -12mm dlouhé, většinou po pěti, v úžlabních, přisedlých nebo krátce stopkatých, nakonec nících hroznech. Pouze slabě vonné, trubkovitá část květu je asi stejně dlouhá jako volné kališní cípy. Plody jsou vejčité, lehce zašpičatělé, modročerné.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec vavřínový roste v mírně vlhkých, kamenitých, světlých listnatých lesích a houštinách, většinou na vápenaté půdě, převážně v kopcovitém terénu, vystupuje do nadmořské výšky do 1000m. Vyskytuje se téměř v celé západní a jižní Evropě, od Pyrenejského poloostrova severně po Skotsko, na jihu po Sicílii a východně po Rumunsko a Bulharsko.

Pěstování:
Lýkovec vavřínový je oblíbenou skalničkou. Je ale velmi citlivý na mráz, poroste pouze v mírném, vyrovnaném podnebí. Potřebuje pro svůj růst vápenaté, výživné, nepříliš suché, kypré půdy. Někdy se na trhu nabízí kříženec lýkovce kavkazského a vonného Daphne x Burkwoodii. Tento zahradní kříženec má speciální nároky na půdu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.