Vyhledávání
      

Lýkovec skalní (Daphne petraea)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
kopišťovité, kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lýkovec skalní je stálezelený zakrslý keř, drnovitého vzrůstu, 10 až 20cm vysoký, bohatě vidličnatě větvený a s krátkými, obloukovitě ohnutými, křehkými a bohatě s jizvami po listech posetými větvemi. Větévky mají šedohnědou borku, pouze na vrcholech výhonů jsou růžicovitě olistěné a mezi listy huňatě chloupkaté. Listy jsou čárkovitě kopinaté až kopišťovité, 8 -12mm dlouhé a 2 až 3mm široké, lysé, kožovité, na konci tupé a bez nasazené špičky, na líci lesklé, rub je bělavě tečkovaný, jsou přisedlé, s téměř trojhranným středním nervem. Květy jsou růžové, přisedlé, huňaté, chloupkaté, většinou po 3 -5, vzácněji po deseti, ve vrcholových nebo úžlabních hlávkách. Korunní trubka je 9 -12mm dlouhá, cylindrická, volné cípy dosahují pouze 1/4 délky trubky. Kališní lístky jsou tupé, široce vejčité, obklopují květní trubku pouze na její bázi. Semeníky jsou podobně jako bobule lehce chloupkaté. Keř kvete od června do července.
Lýkovec skalní je rostlinou skalních štěrbin, která se svým sukovitým, bohatě větveným kmínkem těsně přimyká ke kolmým dolomitovým stěnám jižních Alp. Tento druh je přísně chráněný, je edemitem jižních Alp, kde se dokázal udržet jako relikt terciéru.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec skalní roste vzácně ve skalních škvírách kolmých stěn, někdy i ve skalní suti, většinou na vápně, je zastoupen od pásma kopců do 2000m n.m. Vyskytuje se pouze v severní Itálii, od severního konce jezera Garda až do Alp kolem Brescie.

Použití:
Z čerstvé kůry se připravuje výluh proti zánětům zažívacích a močových orgánů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.