Vyhledávání
      

Kručinka německá (Genista germanica)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, kopinaté
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kručinka německá je trnitý, 20 -60cm vysoký keř s vystoupavými stonky. Mladé větévky jsou zelené, hustě volně chloupkaté, bez trnů, starší větve jsou hnědé, lysé, trny v paždí většinou již opadávajících listů až 2,5cm dlouhé, zelené, dolní jednoduché a horní větvené. Listy jsou téměř přisedlé, nedělené, 10 -20mm dlouhé a 4 -8mm široké, úzce vejčité až kopinaté, špičaté, trávově zelené, na líci lysé, rub je přiléhavě chloupkatý, okraj listů má dlouhé, odstávající chlupy, celokrajné.Palisty chybí, květy jsou zlatožluté, 8 -12mm v průměru, ve vrcholových, 1 -5cm dlouhých, vzpřímených hroznech. Kalich je hustě volně chloupkatý, 4 až 6mm dlouhý, téměř až k bázi s dvoudílným horním a asi až do středu trojdílným dolním pyskem. Pavéza je vejčitá, na horním konci špičatá, člunek je otevřený, podlouhlý, květní stopky asi 3 -6mm dlouhé, hustě volně chloupkaté. Lusk je černohnědý, podlouhlý, 8 až 15mm dlouhý a 3 -5mm široký, hustě chloupkatý se 2 -5 čočkovitými, hnědými semeny. Keř kvete od května do srpna.
Kručinka německá je oproti kručince anglické pontický druh (pontická květena zahrnuje oblasti na severním okraji Černého moře. Její větve obsahují, podobně jako u kručinky barvířské, třísloviny a žluté barvivo.

Čeleď:
Papilionaceae - motýlokvěté

Výskyt:
Kručinka německá roste ve vřesovištích, světlých lesích a na hubených loukách. Vyžaduje suché, slunné stanoviště a na vápno chudé půdy. Vyskytuje se severně od Alp, převážně v podhůří v nadmořské výšce asi 800m, na jižní straně až do montánního pásma asi 2300m n.m., od jihozápadní Francie po střední Rusko a od jižního Švédska do střední Itálie a Bulharska, chybí ve vlastním Středozemí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.