Vyhledávání
      

Kručinka barvířská (Genista tinctoria)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
kopinaté, okrouhlé, velmi variabilní
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kručinka barvířská je beztrnný, poléhavý až vzpřímený, 20 -120, v kultuře až 200cm vysoký keř, se silným kůlovitým kořenem a krátkým, vzpřímeným kmínkem. Větve jsou prutovité, poléhavé až vystoupavé, řídce až hustě větvené, zelené, hluboce rýhované, v dolní polovině lysé, v horní většinou hustě chloupkaté. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, jednoduché, 10 -45mm dlouhé a 3 -15mm široké, tvarově velmi proměnlivé, převážně elipčité až kopinaté, na horním konci špičaté až tupé, lysé až hedvábně chlupaté, okraj čepele je brvitý. Palisty jsou malé, blanité, úzce kopinaté, květy jsou světle až zlatožluté, 10 -15mm v průměru, vyrůstají z paždí listům podobných podpůrných listenů a uspořádané dohromady v bohaté, vzpřímené laty. Kalich je 3 -7mm dlouhý, pohárkovitý, slabě dvoupyský, lysý, před zralostí i s korunou odpadávající. Pavéza je 13 -16mm dlouhá a 7 -9mm široká, vejčitá, na horním konci tupá a vykrojená, lysá. Člunek je 13 -16mm dlouhý, většinou lysý. Květní stopky jsou 2 -3mm dlouhé, se dvěma asi 1mm dlouhými, kopinatými listeny. Lusk je 15 -30mm dlouhý a 2 -3mm široký, podlouhlý, plochý, rovný až lehce zahnutý, slabě členěný, hnědý, lysý, s šesti až deseti kulatými semeny. Keř kvete od června do srpna.

Čeleď:
Papilionacea - motýlokvěté

Výskyt:
Kručinka barvířská roste na chudých loukách, vřesovištích, borech s rašeliništi a světlých lesích. Od nížiny do výšky 1800m, převážně na nepříliš suchých, na vápno chudých, jílovitých půdách. Vyskytuje se v jižní Evropě až Malé Asii, od Středozemního moře po Anglii a jižní Skandinávii, chybí v Portugalsku.

Použití:
Kručinka barvířská vykazuje rozmanité růstové formy. V římských dobách se používala pro své žluté látky k barvení lněných pláten a vlny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.