Vyhledávání
      

Kručinka anglická (Genista anglica)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kručinka anglická je trnitý, většinou opadavý, poléhavý až vzpřímený keř nebo polokeř, vysoký 10 -100cm. Větve jsou strnule postavené, hustě větvené, rýhované, lysé až chloupkaté, hustě pokryté úžlabními, jednoduchými, odstávajícími, 1 až 2,5cm dlouhými trny, jen mladé výhony jsou beztrnné. Listy jsou nahuštěné, krátce řapíkaté, jednoduché, úžlabní, lysé, 4 -10mm dlouhé a 2 až 3mm široké, eliptické ař kopinaté, na mladých výhonech také vejčité, na horním konci špičaté, beztrnné. Květy jsou světle až zlatožluté, 7 -9mm v průměru, ve vrcholových, 3 -10květých, 1 -3cm dlouhých, řídkých až hustých hroznech. Kalich je lysý, 3 -4mm dlouhý, pohárkovitý dvoučetným horním a trojčetným dolním pyskem, kališní trubka je kratší než kališní cípy. Pavéza 6 -8mm dlouhá, vejčitá až podlouhlá, na horním konci špičatá. Člunek je uzavřený, podlouhlý, špičatý. Květní stopky jsou kratší než podpůrné listy, se dvěma brzy opadávajícími, asi 1mm velkými listeny. Lusk je lysý, světle hnědý, podlouhlý, v průřezu téměř kulatý, lehce ohnutý, 1,5 -2cm dlouhý a 3 -5mm v průměru, mnohosemenný. Keř kvete od května do července, v příznivých klimatických podmínkách až do podzimu.

Čeleď:
Papilionaceae - motýlokvěté

Výskyt:
Kručinka anglická roste ve vřesvištích, na rašelinách, ve světlých borech a březových lesích, říčních nivách, někdy také na písčitých a skalnatých kopcích. Miluje vlhké, na vápno chudé půdy. Vyskytuje se na pobřeží Atlantiku, západní a střední Evropy s výjimkou Irska, méně na východě a v jižní Švédsku, severním Německu a jihozápadní Itálii.

Použití:
Kručinka anglická je typickým zástupcem atlantické květeny. Její větve se dříve používaly k získávání citrónově žlutého barviva.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.