Vyhledávání
      

Křídlatec trojlistý (Ptelea trifoliata)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 5.0 m
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
zelenobílá
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
zpeřené, celokrajné, vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Křídlatec trojlistý je 1,5 až 5m vysoký keř, se zpočátku chloupkatými větvemi, které jsou olivově zelené až skořicově nahnědlé. Větve mají šedou kůru, která je spolu s dření mladých výhonů nepříjemně aromatická. Listy jsou trojčetně zpeřené, jednotlivé lístky přisedlé, vejčité, elipčité, prostřední lístek je 6 -12cm dlouhý, jsou celokrajné nebo výrazně vroubkované, oboustranně zúžené, na líci lesklé, temně zelené, lysé, na rubu světlejší, šedozelené, nakonec pouze na žilnatině s jednotlivými chloupky, ve světle žláznatě tečkované. Květy jsou asi 1cm, 4 -5četné, zelenobílé, lehce vonné, uspořádané ve 4 -8cm širokých, vrcholových, okoličnatých latách. Kališní lístky jsou na bázi strostlé. Korunní plátky jsou podlouhlé, 3 -4 krát přečnívající kališní lístky, zvenčí jsou krátce chlupaté. Tyčinky jsou čtyři, vyrůstají z báze semeníku, s měkce chloupkatými nitkami. Někdy jsou tyčinky v květu zakrnělé, nebo je redukovaný semeník. Plody jsou talířovitě smáčklé, okrouhlé, asi 2 -2,5cm v průměru, kolem dokola jsou široce křídlaté a po chmelu vonící, jsou velmi podobné jilmovým plodům. V každém pouzdru je jedno semeno, podlouhlé, zploštělé s lesklou černou slupkou. Keř kvete v červnu.

Čeleď:
Rutaceae - routovité

Výskyt:
Křídlatec trojlistý roste na svazích, lesních okrajích i ve světlých listnatých lesích, většinou na kyprých, živných a občas sušších půdách. Vyskytuje se v atlantické Severní Americe od Long Islandu po Floridu.

Použití:
Křídlatec trojlistý se od roku 1704 pěstuje v evropských zahradách a často je i zplanělý. Okřídlené a aromatické hořké plody se občas používaly jsko náhrada za chmel.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.