Zpět na seznam

Kalina modroplodá pravá

Viburnum tinus

Foto: Kalina modroplodá pravá
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 6 m
Barvy rostliny narůžovělá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, zimní pokrývka
Použití rostliny nádoby
Popis

Kalina modroplodá pravá je stálezelený, silně větvený, 1 -6m vysoký keř. Mladé větve jsou mírně hranaté, jemně chlupaté, zelené nebo narůžovělé.

Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepele vejčitě podlouhlé, špičaté, 2 -10cm dlouhé, celokrajné, kožovité, neopadavé, s hustou síťovitou žilnatinou, na líci lesklé.

Květenství je vrcholičnaté, zdánlivý okolík. Květy jsou malé, směstnané, pravidelné, pětičetné, kalich drobný, koruna z krátce zvonkovité báze hvězdovitě rozložená, 5 -9mm v průměru, s cípy zaokrouhlenými, bílá, na rubu cípů a poupatech narůžovělá. Tyčinek je pět, semeník je spodní.

Plod je jednosemenná peckovice, má tvar malého citrónu, 5 -8mm dlouhá, v době zralosti modrá.

Rostlina kvete od ledna do června.

Na Kanárských ostrovech roste Viburnum tinus subsp. rigidum - kalina modroplodá kanárská. Ta se odlišuje hustě chlupatými letorosty a na líci matnými listy, na rubu plstnatě chlupatými.

Čeleď:
Loniceraceae – zimolezovité

Výskyt:
Rostlina roste většinou na vlhkých stinných místech v neopadavých lesích v oblastech přímořského klimatu, řidčeji na suchých místech. Často se pěstuje. Vyskytuje se v celém mediteránu, zejména v západním Středozemí, v některých oblastech chybí.

Pěstování:
Rostlina je citlivá na mráz, u nás se pěstuje v přenosných nádobách.

Množení:
Množíme semeny i řízky.

Použití:
Druh se pěstuje pro okrasu v mnoha kultivarech, zejména v přímořských letoviscích. Je vhodný do živých plotů, protože dobře snáší řez, dále k zakrytí zdí apod., v chladnějším klimatu listy červenají. Obsahuje hodně tříslovin, používaných k vydělávání kůží. Nálev z hořkých listů byl dříve používán ke snížení horečky, plody jsou jako drastické purgativum.
Nové fotografie rostlin