Vyhledávání
      

Jirchářka myrtolistá (Coriaria myrtifolia)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 3.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
stín, sucho, mrazuvzdorná, vápenité půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jirchářka myrtolistá je opadavý, rozložitý i vzpřímený keř asi 1 -3m vysoký, s lysými, mertovitými, trojhrannými, většinou čtyřhrannými vetvemi. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité až široce elipčité, 2,5 -6cm dlouhé a až 3cm široké, tuhé, špičaté, celokrajné, na horní straně světle zelené, rub je šedozelený, se třemi vystouplými žilkami. Květy jsou malé, oboupohlavné, nazelenalé, nenápadné, většinou ve vrcholových či úžlabních hroznech. Kališních lístků je pět. Korunní plátky jsou šupinovité, masité, dlouho setrvávající. Pět až deset plodolistů je jen málo vzájemně srostlých a kolem kuželovité květní osy v kruhu uspořádáno. Plody jsou bobulovité, podlouhlé, smáčklé, jednosemenné dílčí plody jsou obklopené zvětšenými, masitými květními plátky, jsou silně jedovaté, zpočátku nazelenalé, později černé. Rosltina kvete od dubna do června. V kultuře se nejčastěji vyskytuje (kožařka) jirchářka japonská.

Čeleď:
Kožarkovité

Výskyt:
Jirchářka myrtolistá roste na kopcích, v houštinách a na březích řek, většinou na suchých místech a na vápenatých půdách, od nížin do 900m. Vyskytuje se v západních oblastech kolem Středozemního moře, od Maroka přes Iberský poloostrov po Itálii a balkánské země. Velmi rozšířená je v kraji kolem Nizzy, v Ligurii, v Apeninách u Parmy a ve Fariulu.

Použití:
Jirchářka je bohatá na třísloviny, používá se k vydělávání kůží a k černému barvení textilií. Většinou se používají listy a mladé výhony spolu a dubovou kůrou. Listy obsahují toxické narkotikum, které může u pasoucích se zvířat vyvolávat otravy. Keř je zimovzdorný.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.