Vyhledávání
      

Javor tatarský (Acer tataricum)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 4.0 m do 6.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
Zelenobílá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvary listů: 
zpeřené, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Javor tatarský je opadavý, vícekmenný, 4 až 6m vysoký keř nebo strom s hladkou, temně šedou kůrou, větve jsou vzpřímené až rozložité, s červenohnědou kůrou. Mladé větévky jsou dlouze chloupkaté, později lysé. Listy jsou jednoduché, křížmostojné, s 2,5 až 4cm dlouhými, chloupkatými řapíky, čepel je 6 -9cm dlouhá a 2 -4cm široká, vejčitá až okrouhlá, na horním konci špičatá, na bázi srdčitá, lícní strana je lysá, rub je na zpeřené žilnatině chloupkatý a světle zelený, okraje jsou dvojitě nestejně vroubkované až zoubkované. Květy jsou oboupohlavné nebo samčí, nenápadné, zelenobílé, 4 -5cm v průměru, objevují se až po vyrašení listů, jsou čtyřčetné, s krátkými, žláznatě chloupkatými stopkami, přisedlé jednotlivě v paždí malých kopinatých podpůrných listenů, dohromady tvoří mnohokvěté, dlouze stopkaté laty. Kališní lístky jsou 2 -3mm dlouhé, vejčité až opakvejčité, na okraji chloupkaté. Korunní plátky jsou 3 -4,5mm dlouhé, úzce opakvejčité, na horním konci okrouhlé, spoře chloupkaté, lehce dovnitř stočené. Tyčinky jsou vždy po 4 ve dvou kruzích. Semeník je dlouze chloupkatý, plod se rozpadá na dva dlouze křídlaté plody, křídla jsou vínově červená, 2 -3cm dlouhá, šikmo opakvejčitá, téměř souběžně postavená. Keř kvete od května do června.

Čeleď:
Aceraceae - javorovité

Původ:
Javor tatarský pochází ze severní Asie.

Výskyt:
Javor tatarský roste ve světlých lesích, na skalnatých svazích a na březích řek, na vápenaté, vlhké, výživné půdě v teplých polohách, od nížin do horského pásma. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, v Malé Asii, ve středním Rusku. V kultuře je rozšířený od Anglie po Norsko až severní Rusko, u nás v okolí Znojma v údolí Dyje jako samorostlý.

Použití:
Javor tatarský se s oblibou vysazuje v parích, pro krásný vzhled jeho červených plodů v časném létě a na podzim pro jeho nápadné zbarvení listů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.