Vyhledávání
      

Jasmín křovitý (Jasminum fruticans)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
podrostová dřevina
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jasmín křovitý je malý, stálezelený nebo přes zimu zelený, 1 -2m vysoký, poněkud strnulý lysý keř, s ostře čtyřhrannými, metlovitými, zelenými větévkami. Listy jsou střídavé, trojčetné, vzácněji s jedním nebo dvěma lístky, které jsou 1 -2cm dlouhé, podlouhle elipčité až kosočtverečné, vpředu zpravidla tupé nebo vykrojené, kožovité, lesklé, na obou stranách lysé. Květy jsou žluté, 1 -1,5cm dlouhé, téměř bez vůně, po 2 -5 v chudokvětých chocholících na zkrácených postranních výhonech. Kališní lístky jsou částečně jemně brvité, s podlouhlými cípy, které dosahují jen 1/4 délky korunní trubky. Korunka je s dlouhou trubkou a asi stejně dlouhými volnými díly kolovitě rozprostřenými a až 3cm v průměru. Plod je kulatý, 7 -9mm dlouhý, černý, s masitou stěnou. Keř kvete od května do července.
Jasmín křovitý se liší od ostatních u nás rostoucích druhů svými střídavými listy a slabě vonnými květy. Jasmín pravý se do Evropy dostal v 16. století. Pro získání vonné látky se v jižní Francii vysazuje jako polní kultura velkokvětá varieta. V zahradách nacházíme dost často červeně kvetoucí jasmín čínský (Jasminum beesianum) nebo jasmín prvosenkový (Jasminum primulinum).

Čeleď:
Oleaceae - olivovité

Výskyt:
Jasmín křovitý roste často jako podrost ve smíšených lesích, houštinách, na slunných svazích i na skalách. Ve střední Evropě je s oblibou vysazovaný jako okrasná rostlina. V teplejších jižnějších oblastech je zplanělý a zdomácnělý. Vyskytuje se ve středozemní oblasti, od Iberského poloostrova přes jižní Francii, jižní Alpy, Itálii a Balkánský poloostrov až do Malé Asie, Íránu a severní Afriky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.