Vyhledávání
      

jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Okrasné listem > 

Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jasan ztepilý patří k naším pozdně rašícím dřevinám. Jeho nažky jsou uspořádány průměrně po šesti ve svazečkovitě stažených, latovitých plodenstvích. Jsou ploché, v obrysu úzce srdčité s velkým širokým křídlem. Oplodí má vyniklou síťovitou žilnatinu a je matné, skořicově nebo špinavě hnědé. Nažky s křídlem jsou asi 3,3 cm dlouhé a 0,7 cm široké.

Semena jsou plochá, v obrysu podlouhlá. Osemení je svraštělé, žebernaté, skořicově hnědé. Semena jsou dlouhá asi 1,5 cm a 0,4 cm široká.

Nažky jasanu ztepilého jsou šířeny vzdušnými proudy. Mohou také plavat několik dní na hladině.

Klíční listy jsou podlouhlé, 40 - 45 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, krátce řapíkaté, lysé, mají zpeřenou žilnatinu, dobře patrnou na světlejším rubu. První listy jsou vstřícné, křižmostojné a vyrůstají na stonkových článcích. První pár listů je vejčitý, s protaženou špičkou, lysý, nepravidelně pilovitý a má patrnou zpeřenou žilnatinu a řapík dlouhý asi jako polovina čepele, která je asi 20 - 30 mm dlouhá. Druhý pár listů je trojčetný, s koncovým lístkem odpovídajícím prvním listům a s postranními lístky menšími, podlouhlejšími a drobně pilovitými, v ostatních znacích odpovídá prvnímu listovému páru. Počáteční vývin rostliny je pomalejší a klíční listy při druhém listovém páru opadnou.

Čeleď:
Oleaceae – olivovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje většinou jen jako dřevina vtroušená od nížin až do výšek 1000 m.n.m. v nížinách roste hlavně v lužních lesích, v pahorkatině v úžlabinách a na kamenných sutích.

Množení:
Tento jasan se rozmnožuje generativně, má ale velkou pařezovou výmladnost. Nažky zrají v září až říjnu, na stromech vydrží přes zimu. Před výsevem se musí stratifikovat dva až tři měsíce při 15 - 25 °C a potom ještě tři až sedm měsíců v chladném prostředí. Klíční rostliny se objevují v dubnu.

Použití:
Jasanové dřevo je pružné, tvrdé a těžké. Listy této medonosné dřeviny jsou dobrou potravou pro kozy a ovce. Listy jasanu, kůra i plody se někdy používají v lékařství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.