Vyhledávání
      

Janovec metlatý (Sarothamnus scoparius)

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Doba plodu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, stonek
Náročnost: 
slunce, sucho

Fotogalerie (17 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Polokeř 50 -150 cm vysoký. Má silný dřevnatý kořen a postranní kořeny s laločnatými hlízkami s dusíkatými bakteriemi. Prutovité výhonky jsou lysé, zelené a hranaté. Lehce trojčetné opadavé listy se na horní části vytvářejí až po odkvětu rostliny.

Květy vyrůstají v úžlabí listů po jednom až po dvou. Jsou obdobné stavby jako u akátů. Kalich je dvoupyský, koruna svítivě žlutá, pavéza nazpět ohnutá, křídlo a člunek tupě zakončený. Plodem je tmavý lusk na švech chloupkatý. Otvírá se v zimě. Semena mají černou barvu. Kvete v květnu a v červnu.

Čeleď:
Fabaceae (bobovité)

Výskyt:
Janovec roste na slunných stráních, na okrajích lesů, na pasekách jako lesní podrost a na vřesovištích.

Sběr a úprava:
Sbíráme ho na jaře, kdy má největší obsah alkaloidů, v létě jejich množství klesá. Sušíme opatrně ve stínu. Svršky se sbírají za květu.

Účinné látky a působení:
V nezralých semenech je průměrně 1% alkaloidů ( lavin a cytisin), v listech a větvích 0,7% a ve vršcích zjara až 3% sparteninu ( lupanidinu), lupaninu, genistejnu a sarothamninu.

Kromě alkaloidů obsahují semena glykosidy ( skoparin se skoparolem), látky vazokonstrikční, pryskyřičnaté, třísloviny, hořčiny a silice. Spartenin povzbuzuje v malých dávkách dýchání, ve velkých působí tlumivě. Srdeční činnost ovlivňuje podobně jako digitalis, ale v těle nekumuluje.

Použití:
Používá se jako kardiotonikum, a to buď nať, nebo čistý izolovaný spartein, který zpomaluje srdeční činnost a zvyšuje průtok krve ledvinami. Někdy se užíval pro podobnost s chininem. Není ještě dostatečně prozkoumán. Nať se používala při revmatismu a jaterních chorobách. Slouží také jako diuretický prostředek. Janovec je jedovatý, ale otravy jsou velmi vzácné.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.