Vyhledávání
      

Hultémie perská (Rosa persica)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 50.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tato růže je velmi zvláštní, jako by ani k růžím nepatřila, je zcela odlišná. Nemá listy složené a lichozpeřené jako ostatní růže, ale jednoduché, celistvé, jen na okraji hrubě zubaté. Tvarem listy připomínají listy dřišťálu, proto byla růže kdysi nazývána také růží dřišťálolistou (Rosa berberifolia), což je dnes již neplatné synonymum.
V přírodě roste perská růže na zasolených půdách, proto se velmi obtížně pěstuje v běžné zahradní kultuře, i když se o to mnoho zahradníků snažilo. Snaha o její pěstování byla vedena zejména proto, aby se do květů kulturních růží vkomponovala vloha tmavých, červených skvrn na bázi korunních lístků hultémie, a také proto, že nízký vzrůst této rostliny by byl vítaný pro šlechtění minirůží. Už v roce 1836 se pařížské Lucemburské zahradě podařilo vypěstovat křížence druhů Rosa clinophylla a Hulthemia persica, nazvaného posléze Rosa x hardii (podle ruského botanika Juzepčuka správněji x Hulthemosa hardii). Tato rostlina má keřovitý vzrůst, je až 2m vysoká, má mnohotvaré listy, od jednoduchých, celistvých až po složené, sedmičetné. Ve světle žlutých květech je zachována typická karmínová skvrna na bázi korunních lístků. Podobný charakter má i přírodní kříženec x Hulthemosa kopetdagensis, nízký keřík, asi jen 50cm vysoký, v jehož květech ovšem karmínová skvrna chybí.
Hultémie perská je prutnatý keřík, vysoký 20 -50cm, výrazně odnožující podzemními výběžky. Má žlutozelené stonky, větve i větévky, hustě a jemně ostnité. Listy jsou celistvé, jednoduché, přisedlé, jemně eliptické, jen 2 až 3cm dlouhé, na okraji zubaté, sivě zelené, chlupaté. Asi 3cm široké květy jsou jednotlivé. Korunní lístky mají žlutou barvu s karmínovou skvrnou na bázi. V přírodě kvetou od května až do srpna. Kališní lístky jsou celistvé, kopinaté, vytrvalé . Neopadavé. Šípky mají kuželovitý tvar a jsou hustě štětinaté.

Čeleď
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Hulthemia

Původ:
Hultémie perská je původem z Íránu (Persie), roste také v přilehlých oblastech Afghánistánu až po severozápadní Čínu, v okolí Kaspického a Aralského jezera.

Pěstování:
Pěstování této růže velmi náročné a běžnému zahradníkovi se nedaří. Lépe se dají pěstovat kříženci.

Množení:
Růže se množí nejsnadněji řízkováním, náročnější metodou je očkování.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.