Vyhledávání
      

Hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentiana)

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 3.0 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hortenzie Sargentova je keř vysoký 2 -3m, vzpřímeně rostoucí, málo větvený s holými kmínky a s drsně chlupatými větévkami. Na povrchu a zvláště na spodní straně jsou větévky hustě, drsně chlupaté stejně jako velké (až 25cm), podlouhle vejčité listy. Květy jsou uspořádány do hustých, plochých květenství, z nichž uprostřed jsou fialové fertilní oboupohlavné květy s bílými lístky. Rozkvétají v plném létě, v červenci a v srpnu. Plody jsou vícepouzdré tobolky s křídlatými semeny.
Počátkem 20. století působila v západní Číně expedice Arnoldova arboreta a Harvardovy univerzity z USA, vedená E.H.Wilsonem. Tato expedice byla jednou z nejúspěšnějších v novodobých dějinách botanických objevů a díky ní se do západních zemí dostalo mnoho do té doby neznámých rostlin.

Čeleď:
Hydrangeaceae - hortenzovité

Původ:
Hortenzii Sargentovu nalezl Wilson v západočínské provincii Cu-pej a v roce 1907 poslal Harvardově univerzitě do USA, kde byla pojmenována na počest profesora Ch. S. Sargenta.

Použití:
Díky svému zajímavému vzhledu byla tato hortenzie jako módní novinka vyhledávána významnými dendrologickými institucemi: v anglickém Kew kvetla poprvé již v roce 1911, v Průhonicích ji pěstoval A.E.Silva Tarouca již v roce 1910.
Hortenzie Sargentova má vysokou estetickou hodnotu po celý rok, vzhled „živé plastiky“ - vhodný keř pro moderní architekturu a atria.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.