Vyhledávání
      

Drmek obecný (Vitex agnus-castus)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 6.0 m
Doba květu: 
Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
modrá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Drmek obecný je až 6m vysoký, málo rozvětvený keř nebo strom. Má opadavé, vstřícné listy, složené z 5-7 lístků až 10cm dlouhých, vespod bíle plstnatých, které po odumření černají. Tento keř kvete od srpna do října. Květy jsou dvoupyské, modré, výjimečně bledě růžové, uspořádané v koncových květenstvích. Peckovice je 3 -4mm velká, červenavě černá, pohárovitě obklopená kalichem.
Možnost záměny s jinou rostlinou je nemožná. Již v antice byly známy účinky rostliny na ženské obtíže a rostlina byla zasvěcena bohyni plodnosti Heře. Ve starém Římě rostlina symbolizovala mravní čistotu. Mniši rozšířili rdmek ve střední Evropě, kořenili svá jídla rozemletými semeny, aby potlačili pohlavní pud a mohli dodržovat celibát. Listy a květy drmku byly rozhazovány na cestu, po které novicové dříve vstupovali do kláštera.

Původ:
Drmek obecný je původem z teplejších oblastí Evropy. Roste po celé středomořské oblasti, v Malé Asii až po Kavkaz.

Použitelné části:
Používají se sušené plody, které obsahují iridoidní látky - aukubin, agnusid -, flavonoidy, mastné kyseliny, diterpeny, silice.

Sběr:
Pozdě na podzim se sbírají a suší zralé, tmavohnědé až černé plody ve velikosti zrn pepře. U nás plody v mnoha letech řádně nedozrají a pak nejsou k použití vhodné. Rozmělněné nebo roztlučené plody aromaticky voní a vůní trochu připomínají šalvěj.

Pěstování:
U nás se drmek může pěstovat jen jako okrasná rostlina v nádobách, je citlivá na mráz. V domovských oblastech roste při pobřeží a při vodních tocích, na slunných, teplých a chráněných místech s vlhkou a výživnou půdou.

Použití:
Drmek je výborným prostředkem pro ženy, které trpí hormonálními poruchami. Pomáhá při nepravidelných, chybějících nebo příliš častých cyklech krvácení, při bolestech prsů a menstruačních bolestech. Vedle tělesných potíží tlumí rostlina hormonálně podmíněné duševní výkyvy. Výtažky z plodů mohou také zmenšovat potíže doprovázející přechod. Pře používáním rostliny je nezbytně nutné vyšetření ženským lékařem.
Z této rostliny je také možné připravit tinkturu, která se užívá jednou denně jedna kávová lžička. Účinky drmku se projeví až při dlouhodobějším užívání.
V homeopatii se rostlina užívá při sexuální slabosti, při impotenci, při depresivních stavech. Je možné použít kořenité, hořce chutnající plody v rozemletém stavu k aromatizování jídla. Muži musí zvážit případné účinky na milostný život.
Rostlina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, pravděpodobně nežádoucně uspišuje měsíční krvácení.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.