Vyhledávání
      

devaterník penízkovitý (Helianthemum nummularium)

Stále zelené > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Devaterník penízkovitý je drobný, vždyzelený polokeř s velkými žlutými květy, sestavenými do volných hroznů.

Po opálení se semeník devaterníku mění v jednopouzdré tobolky, které jsou kulovité nebo široce elipsoidní a v době zralosti pukají třemi chlopněmi. Jsou uloženy ve vytrvalém kalichu, jehož cípy mají tři nervy a jsou krátce, na bázi dlouze chlupaté, o málo delší než tobolka a mají světle hnědou barvu. Oplodí je hladké, slabě lesklé, krátce, hustě a štětinovitě chlupaté a má světle hnědou barvu. Tobolky mají v průměru asi 6 mm a jsou sestaveny asi po osmi v řídkých hroznovitých plodenstvích, plod obsahuje asi deset semen. Ve vlhku se puklé plody opět uzavírají.

Semena jsou kulovitá nebo široce elipsoidní či vejčitá, někdy různě hranatá nebo s vydutinami. Na jejich bázi je drobný, okrouhlý semenný pupek, na kterém je často ještě zbytek vaječného poutka. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, ve styku s vodou silně slizovatí. Semena mají středně nebo rezavě hnědou barvu a jsou dlouhá 1,6 mm a 1,4 mm široká.

Hypokotyl je krátce chlupatý. Klíční listy jsou oválné až široce oválné, jejich čepele jsou asi 4 mm dlouhé a na okraji kratince chlupaté, řapíky jsou asi poloviční, krátce chlupaté. Epikotyl je vyvinut a nese první pár vstřícných listů oválného tvaru, krátce řapíkatých a štětinatě chlupatých. Další pár vstřícných listů vyrůstá na dalším stonkovém článku a je podobný páru prvnímu. Listy jsou 6 - 7 mm dlouhé a na jejich bázi jsou malé, čárkovité palisty. V úžlabí klíčních listů jsou základy vedlejších stonků.

Čeleď:
Cistaceae – cistovité

Výskyt:
Rostlina roste na výslunných stráních, kopcích, mezích, ve světlých lesích a na jejich okrajích. Je velmi proměnlivý a přizpůsobivý, roste od nížin přes pahorkatiny až do vysokých hor.

Množení:
Rostlina se množí semeny, a to hlavně větrem, dále zažívacím ústrojím pasoucích se zvířat a manipulací semenem.

Použití:
Z hlediska pícninářského je to druh méněcenný, protože je příliš tuhý a obsahuje neznámý glykosid. Nať se dříve používala v léčitelství. Rostlina se také pěstuje na skalkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.