Vyhledávání
      

Cist šalvějolistý (Cistus salvifolius)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, vápenité půdy, chudé půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cist šalvějolistý je bohatě větvený, hustý, vzpřímený,vzácně poléhavý, 30 -60cm vysoký keř, krátce plstnatě chloupkatý. Mladé větve jsou vzpřímené, hustě olistěné, s dlouhými, mnohopaprsčitými hvězdicovitými chloupky. Listy jsou jednoduché, většinou stálezelené, vstřícné, řapíkaté, 10 až 40mm dlouhé a 6 -20mm široké, vejčité až elipčité, na horním konci špičaté až tupé, na bázi zúžené nebo srdčité, svraskalé, oboustranně hustě dlouhými hvězdicovitými chloupky poseté, zelené až šedozelené, na okrajích lehce stočené. Květy jsou pětičetné, bílé s nažloutlým podkladem, 3 -5cm v průměru, dlouze stopkaté, jednotlivé nebo po dvou 2 -4 ve svazečcích v paždí podpůrných listenů, které se podobají normálním listům. Kališní lístky jsou nejsou stejné, dva vnější zahalují lístky vnitřní, vnější jsou srdčité, vnitřní široce vejčité, všechny na horním konci špičaté, hustě posázené hvězdovitými chloupky. Korunní plátky jsou 15 -20mm dlouhé a 12 -18mm široké, opakvejčité až klínovité, na horním konci téměř ploché, občas vykrojené. Plod je 5 -8mm dlouhá, pětihranná tobolka hustě pokrytá hvězdicovitými chloupky. Semena jsou kulatá, asi 1 -1,5mm velká, černohnědá, s hladkým nebo síťovitým povrchem. Keř kvete od dubna do června.
Cisty patří k nejdůležitějším zástupcům mediteránních macchií a garigues. Jejich jméno je odvozeno od řeckého „kistos“ - tobolka.

Čeleď:
Cistaceae - cistovité

Výskyt:
Cist šalvějolistý roste ve světlých porostech křovin, na skalnatých svazích, suchých loukách a dunách, s oblibou na suchých, kamenitých, chudých, vápenatých půdách ve slunných polohách, od nížin až do pásma kopců. Vyskytuje se v jižní Evropě, Sýrii, severní Africe, na sever po jižní Francii a jižní Švýcarsko.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.