Vyhledávání
      

Čilimka vlnatá (Calicotome villosa)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 3.0 m
Doba květu: 
Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
sucho, teplomilná, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Čilimka vlnatá je řídce větvený, 1 -3m vysoký, trnitý keř. Letorosty jsou zelené, žebernaté, i s trojčetnými listy s obvejčitými lístky hedvábitě chlupatými, v době letního sucha listy opadávají. Jsou stopkaté, pětičetné, souměrné květy vyrůstají po 2 -15 v úžlabí listů. Horní část chlupatého kalicha s krátkými ušty při rozkvětu odpadá a v květu zůstává jen dolní pohárkovitá část. Koruna je 12 -18mm dlouhá, žlutá, pavéza zdéli křídel. Lusk je válcovitý, 20 -40mm dlouhý, vlnatě chlupatý, červenohnědý. Rostlina kvete od ledna do června.
Velmi podobná je čilimka ostnitá (Calicotome spinosa), která se liší delšími trny a řidším olistěním, většinou jednotlivými květy a lysými lusky. Roste na podobných stanovištích západního mediteránu, chybí ve Francii a na Baleárách. Do komplexu Calicotome villosa patří i Calicotome infesta s řídce chlupatými lusky. Roste např. na Sicílii.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Výskyt:
Čilimka vlnatá roste po celé Středozemí na suchých pasekách, na plochách po spálených lesích, na kyselých půdách, do nadmořské výšky 1200m.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.