Vyhledávání
      

Cicimek ( Ziziphus jujuba)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 8.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vrcholík
Tvary listů: 
pilovité, vykrajované, vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
polostín, stín, sucho, teplomilná, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cicimek je strnule větvený keř nebo až 8m vysoký strom s velmi ohebnými, tenkými, protichůdně a propleteně rostoucími větvemi. Pupeny jsou červenohnědé se dvěma nebo více nenápadně brvitými šupinami. Mladé výhony jsou olivově zelené nebo nahnědlé, s mnoha jemnými lenticelami. Listy jsou střídavé, podlouhle vejčité až kopinaté, 2 -6cm dlouhé a 1,5 -3cm široké, vpředu tupé s nasazenou trnitou špičkou, směrem k bázi zúžené, na okrajích tupě pilovité až vroubkované, se 2 - 5mm dlouhým řapíkem. Čepele jsou většinou nápadně třínervé, palisty přeměněné ve dva nestejné trny, jeden je štíhlý a až 3cm dlouhý, druhý kratší a hákovitě zahnutý, občas i chybějící. Květy jsou žluté, po 2 -5 v úžlabních, svazečkovitých a velmi krátce stopkatých vrcholících. Semeník je většinou dvou až čtyřpouzdrý, většinou s rozeklanou čnělkou. Peckovice je kulatá až vejčitě podlouhlá, 2 -3cm dlouhá, zpočátku temně červené, později hnědočerná, masitá, jedlá, s tvrdým jádrem, na bázi často obklopená češulí. Keř kvete od dubna do května.
Cicimek nebo také „jujuba“ se pěstuje v jihovýchodní Evropě od římských dob.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Cicimek roste na slunných kamenitých svazích, na okrajích lesů a v houštinách, ve středozemní oblasti je často vysazován i zplanělý. Vyskytuje se v jižní Evropě a ve východních oblastech kolem Středozemního moře, v celé přední Asii po Čínu, Koreu a Japonsko, v jižních Tyrolích a v jižním Švýcarsku.

Použití:
Sladké, nahnědlé, datlím podobné plody jsou jedlé, zpracovávají se ale pro jejich vysoký obsah cukru jako ovoce kandované.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.