Vyhledávání
      

Chvojník dvouklasý (Ephedra distachya)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
solitéra, v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, písčité půdy, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Chvojník je dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký až 60cm. Větve jsou silné 2mm, strnule vzpřímené, zelené válcovité, členěné uzlinami a podélně rýhované. Listy jsou velmi nenápadné, ne delší než 2mm, vstřícné, šupinovité. Keř kvete od května do září žlutozelenými květy. Nepravé bobulovité plody jsou červené, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim.
Čínská medicína zná Mahuang více než 400 let. Mormoni připravovali čaj z chvojníku jako povzbuzující náhražku kávy a černého čaje. V 19. století se tento čaj považoval za prostředek k léčení pohlavních chorob a proto byl podáván v nevěstincích.
V Evropě je domácí rostlinou jen chvojník dvouklasý, jiné druhy, např. chvojník čínský (Ephedra sinica) nebo chvojník americký (Ephedra americana) jsou podobné, ale odlišují se např. velikostí a tvarem listů. Obsahové látky jsou ale téměř identické.

Čeleď:
chvojníkovité

Původ:
Chvojník dvouklasý se vyskytuje ve středomořském regionu, v jižním a západním údolí Alp, v údolí Dunaje, v Rusku, stepní oblasti u Černého moře až na Sibiř. Jiné druhy chvojníku rostou v asijských a amerických suchých oblastech.

Použitelné části:
Používá se sušená nať rostliny. Obsahuje pseudoalkaloidy řady efedrinu, aromatické kyseliny, flavonoidy.

Sběr:
Pro vlastní sběr je chvojník nevhodný.

Pěstování:
Chvojník vyžaduje teplé, suché, písčité stanoviště s chudou, nevýživnou půdou. Roste v pobřežních a horských regionech se skalnatým nebo písčitým podložím, stejně jako ve stepích a v travnatých krajinách.

Použití:
Chvojník je možné použít při astmatu a onemocněních dýchacích cest se svíravým pocitem, a také při ucpaném nose. Lékárenské preparáty uvolňují svaly dýchacích cest, rozšiřují průdušky a působí proti zduření sliznic. Mnohé preparáty obsahují místo výtažků z rostlin efedrin jako syntetickou substanci. Jinde ve světě se chvojníky těší nebezpečné oblibě narkomanů - droga se označuje jako čaj Mormonů nebo je známá jako Herbal Extasy, Cloud 9 nebo Ultimate Xphoria. Často se také nabízejí, hlavně na internetu, produkty ke zvýšení pohlavního pudu, pro vývin svalů, proti senné rýmě, dokonce i čaje pro povzbuzení nebo naopak pro utlumení chuti k jídlu a pro odbourání přebytečného tuku. V USA ale zemřelo více lidí na následky užívání chvojníku. Proto oficiální instituce stále varují před rostlinou a před produkty, které se z ní vyrábějí. Chvojník se smí užívat jen na doporučení lékaře nebo po poradě s lékárníkem. Prostředky s obsahem efedrinu jsou uvedené na seznamu dopingových látek a to musí zajímat výkonné sportovce.
V homeopatii se rostlina používá pouze při poruchách funkce štítné žlázy - při Basedowě nemoci.
Čínská medicína rostlinu používá proti astmatu, k povzbuzení krevního oběhu, jako močopudný a potopudný prostředek, proti horečce a zánětům. Mimahuang při chorobách z nachlazení.
Nať rostliny může způsobit nespavost, podrážděnost, nevolnost, zvracení a bušení srdce. Po větším množství silně stoupá krevní tlak a dochází k poruše srdečního rytmu. Velmi nebezpečné je směšování s jinými povzbuzujícími látkami jako je kofein, protože vzniká možnost závislosti.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.