Vyhledávání
      

Chvojka klášterská (Juniperus sabina)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené, vonné
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, podrostová dřevina
Náročnost: 
slunce, sucho, kamenité půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Chvojka klášterská je stálezelený výrazně aromatický keř, většinou poléhavý, bohatě větvený a daleko rozprostřený, až 2m vysoký s metlicovitými větvemi, vzácně strom, se šikmým, sukovitým kmenem a hustou korunou, kůra je zpočátku žlutohnědá, později červenohnědá, v dlouhých plátech se odlupuje. Mladé listy jsou jehlicovité, po třech v přeslenech. Následné listy jsou šupinovité, vstřícně křížmostojné, podél výhonu sbíhající, hustě taškovitě přiléhavé, až 2,5mm dlouhé, podlouhle kosočtvercové, leskle temně zelené, zvenčí se žlutým hrbolkem, uvnitř se dvěma bělavými voskovými proužky. Rostlina je jednodomá nebo dvoudomá. Samčí i samičí květy jsou vrcholové, na krátkých postranních větévkách. Samčí květy jsou tupě elipsoidní a sestávají z 10 -14 křížově protistojných, štítovitých tyčinek. Samčí květy jsou zpočátku vzpřímené, po opylení dolů stočené, čtyři vrcholové nažloutlé plodolisty jsou hvězdicovitě uspořádané a nesou vždy po jednom semeni uzavřeném v plodu. Bobulovité šištice mají velikost hrachu, jsou modročerné, namodrale ojíněné. Semena jsou leskle hnědá, hranatě pruhovaná. Keř kvete od března do května.
Typické je pro chvojku její výrazné, nepříjemné aroma rozedmutých větévek. Olistění je jedovaté, rostliny jsou velmi proměnlivé.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřiškovité

Výskyt:
Chvojka klášterská roste na suchých, slunných, kamenitých nebo skalnatých místech, ve skalních spárách, na suti, jako podrost v lesích, ve středních Alpách nacházíme často velké porosty, sahající až na hranici lesa. Vyskytuje se v jižní Evropě až Střední Asii, na západ až po Španělsko po Sierra Nevadu, v Itálii, na Balkánském poloostrově, na jih po Albánii, na Slovensku v Pieninách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.