Zpět na seznam

Cesmína ostrolistá

Llex aquifolium

Detail
Kategorie Stále zelené
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Použitelné části rostliny květ, list
Popis

Cesmína ostrolistá je stálezelený až 10m vysoký keř nebo strom. Listy jsou kožovité a mají zvlněné, ostnitě zubaté okraje, jen zřídka listy ploché a bez ostnů nebo přechodové listy. Kvete od května do června malými bílými květy. Plody jsou peckovice, zářivě červené, až 1cm velké, dozrávají od listopadu do března. Plody nejsou na všech rostlinách, protože cesmína je dvoudomá, s květy samčími a s květy samičími na různých jedincích. Plody rozšiřují ptáci. V kultuře jsou různé druhy cesmíny, které se odlišují tvarem a zbarvením listů a plodů.
Stálezelené větévky s plody patří k oblíbeným ozdobám ve vánočním období, hlavně v západní Evropě a v USA. Symbolizují pokračování života v době zimního odpočinku. Tvrdé a dobře leštitelné dřevo se používalo pro soustružené výrobky, pro násady nářadí a pro vycházkové hole. Plody se dříve užívaly jako projímadlo, z kůra se připravoval lep na ptáky. V době před Kolumbem severoameričtí Indiáni používali odvary určitých druhů cesmíny pro své rituály a slavnosti.
V lidovém léčitelství sloužil nálev z odporně hořkých a svíravých listů jako prostředek proti dně a revmatismu. Také snižoval horečku, posiloval vyčerpané tělo a pomáhal při bronchitidě. Dnes se tento název nepoužívá.
Všechny části cesmíny jsou jedovaté. Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 20 -30 plodů, u dětí postačuje několik málo požitých plodů. Při otravách se objevuje nevolnost, zvracení, horečka, ochrnutí, poškození ledvin, průjem a ospalost.
Pro podobnost ostnitě zubatých listů se někdy cesmína zaměňuje s mahónií. Ta však má žluté květy a tmavě modré bobule, její listy jsou zpeřené a méně pevné než u cesmíny.

Čeleď:
cesmínovité

Původ:
Cesmína ostrolistá se původně vyskytovala pouze v západní Evropě, v Alpách až do výšky 1200m.

Použitelné části:
V Bachově terapii se používají květy, v homeopatii čerstvé listy. Rostlina obsahuje flavonoidy (rutin), triterpeny (b-amyrin aj.), steroly a slizové látky.

Sběr:
Sklízí se pouze ozdobné větévky. K takovému účelu se na podzim nebo v zimě odřezávají hlavně větve samičích keřů, které nesou plody. Planě rostoucí cesmíny jsou v Německu chráněné.

Použití:
Bachova terapie květy je určena lidem, kteří snadno k něčemu přijdou, také se osvědčuje při partnerských problémech. V homeopatii byla cesmína dříve zřídka používaným prostředkem proti zánětu spojivek.
Nové fotografie rostlin